wersja testowa serwisu

Wydarzenie "Sieradz na niebiesko". W programie między innymi darmowe testy przesiewowe

pexels-photo-7402891

Grupa "Razem dla Autyzmu" oraz Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych Dary Losu w Sieradzu serdecznie zapraszają na wydarzenie "Sieradz na niebiesko". W najbliższą niedzielę (12.09) w sieradzkim Centrum Informacji Kulturalnej będziecie mogli dowiedzieć się czym jest autyzm i jak nauczyć się z nim żyć. Start o godz.15:00.

Od 15:00 do 17:00 będziecie mogli skorzystać z bezpłatnych testów oraz porad.
W programie są:
✔ testy przesiewowe pod kątem autyzmu,
✔ testy przesiewowe, ✔ testy logopedyczne,
✔ konsultacje z terapeutą integracji sensorycznej, logopedą, pedagogiem specjalnym, oligofrenopedagogiem, ✔ punkt informacyjny dla rodziców,
✔ animacje dla dzieci.

Poprzez organizację wydarzenia "Sieradz na niebiesko" chcemy szerzyć wiedzę na temat autyzmu. Pokazać, że wśród nas jest coraz więcej dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu ma na celu zmniejszenie barier izolacyjnych dzieci oraz zwiększenie świadomości na temat autyzmu wśród społeczeństwa. Chcemy zwrócić uwagę na to, jak różnorodne są osoby z autyzmem i w jak różny sposób zaburzenie to może wpływać na ich życie.


W "spektrum autyzmu" znajdują się zarówno osoby niemówiące werbalnie, mające poważne problemy w zakresie samodzielności i funkcjonujące na poziomie niepełnosprawności intelektualnej, jak również osoby sprawnie porozumiewające się mową, zakładające rodziny i realizujące się w życiu zawodowym.

Autyzm jest częścią tożsamości danej osoby, występuje od urodzenia i… po prostu jest. Nie jest chorobą. Jest stanem – odmiennym sposobem myślenia i odczuwania świata. U niektórych osób prowadzi do niepełnosprawności o różnym stopniu, ponieważ może powodować poważne problemy w życiu i ograniczać samodzielne radzenie sobie z codziennymi wyzwaniami. Z tego powodu warto jest podejmować działania, które pomogą przezwyciężać trudności wynikające z autyzmu i lepiej sobie z nimi radzić.

Rodzicu! Jeśli zauważyłeś niepokojące Cię zachowania u swojego dziecka, przyjdź i skonsultuj to ze specjalistami. Nie oznacza to, że Twoje dziecko może mieć zaburzenia ze spektrum autyzmu, ale każde deficyty skutkują trudniejszym startem w szkolnym życiu. Wczesna interwencja jest bardzo ważna i nierzadko pozwala pomóc dziecku poradzić sobie z trudnościami, a rodzicom zrozumieć zachowania i stany emocjonalne dziecka, co przekłada się na większe zrozumienie.

Źródło: UM Sieradz