Sylwestrowy koszmar zwierzaków! Co zrobić, by zminimalizować stres? Co robić, gdy pies ucieknie?

Sylwestrowy koszmar zwierzaków! Co zrobić, by zminimalizować stres? Co robić, gdy pies ucieknie?
Pixabay

Dla ludzi to czas szampańskiej zabawy, okraszony fajerwerkami. Niestety, dla zwierząt zarówno tych domowych, jak i dziko żyjących to istny koszmar. Potężny huk i towarzyszące mu rozbłyski są sylwestrowym horrorem dla milionów zwierząt. Choć społeczna świadomość rośnie, apele w mediach o powstrzymanie się od używania materiałów pirotechnicznych alarmują, to nie oszukujmy się - nie da się problemu wyeliminować do zera. To na co mamy wpływ, to pomoc naszym podopiecznym, by jak najłagodniej przetrwały ostatnią noc w roku. Jak to zrobić? Podpowiadamy

Zwierzęta mają zdecydowanie bardziej od ludzi wyostrzony zmysł słuchu. Dla przykładu ostrość słuchu psa jest przynajmniej dziesięć razy większa niż człowieka, jeśli więc człowiek potrafi usłyszeć szmer z odległości od 2 do 4 metrów, to pies usłyszy go z odległości 25 – 30 metrów. Uruchommy więc wyobraźnię i zastanówmy się, co w Sylwestrową noc słyszy czworonożny przyjaciel! W przeważającej liczbie przypadków, jest to dla niego istny koszmar, którego nie jest w stanie spokojnie przeżyć 

Sprawą kolejną jest odbiór świetlnych rozbłysków, które towarzyszą eksplozjom fajerwerków - ten zmysł, choć jest już nieco słabszy niż słuch, to również dostarcza pupilom bodźców, które są dla nich źródłem stresu. A ten z kolei może doprowadzić nie tylko do zachować autoagresywnych, ale w ekstremalnych sytuacjach nawet do śmierci zwierzaka! 

Co więc robić? Dobrze przygotujmy siebie, zwierzaka i nasz dom na nadejście Nowego Roku. Po pierwsze, jeśli jesteśmy właścicielami kota, to nie wypuszczajmy go 31 grudnia na zewnątrz, bo może nie zdążyć wrócić przed wieczorem, potem przerażone i zdezorientowane zwierze może już nie znaleźć drogi do domu.

W przypadku psa również unikajmy wieczornych spacerów - wyprowadzajmy psa częściej niż zwykle, poza okresami wzmożonych wystrzałów oraz co najważniejsze na smyczy. Gdy zwierzę przestraszy się pojedynczego wystrzału, należy cierpliwie poczekać, aż mu „przejdzie" (nie wolno psa głaskać, mówić do niego, a tym bardziej na niego krzyczeć), a następnie pójść dalej lub zawrócić do domu.

Warto, jeśli pies jest szczególnie lękliwy zastosować dodatkowo szelki i zapasową smycz. Przerażony psiak jest w stanie „wyślizgnąć" się z obroży i pobiec w totalnym szoku w siną dal. Dodatkowy uprząż zabezpieczy przed taką sytuacją. Pamiętajmy, by zwierze miało przypiętą do obroży bądź szelek adresatkę, jeśli ucieknie są zdecydowanie większe szanse na odnalezienie właściciela. Koszt takiej adresatki to zaledwie kilka złotych.

Najlepiej jednak, by nasz psiak posiadał chip, to najlepsze zabezpieczenie dla zwierzaka w przypadku zagubienia lub ucieczki. To ochrona zwierzęcia na całe życie. Zaczipowanie psa lub kota trwa zaledwie chwilę i jest praktycznie bezinwazyjne. Należy pamiętać o uaktualnianiu danych w chipie - jeśli zmieniasz numer telefonu lub adres, te dane też trzeba zmienić w chipie.

Ponadto pamiętajmy o kilku poniższych radach:

  • Jeśli chcemy sięgnąć po farmakologię, to powinniśmy udać się do lekarza weterynarii, który przepisze odpowiedni lek psychotropowy lub inny, który skutecznie zmniejszy u zwierzęcia stan lękowy. Pamiętajmy, że zwierzętom nie można podawać leków przeznaczonych dla ludzi!
  • W sylwestrową noc nie należy zostawiać zwierzęcia bez opieki
  • Nie powinniśmy uspokajać lub karcić zwierzęcia z powodu jego reakcji lękowych w domu (uspokajanie utrwali lęk przed fajerwerkami, karcenie – dołoży do tego jeszcze lęk przed właścicielem)
  • Zapewnijmy zwierzakowi stały dostęp do wody (psy mogą jej potrzebować więcej niż zwykle), zasłońmy okna roletami bądź zasłonami, by zminimalizować widok rozbłysków
  • Włączmy telewizor, muzykę (byle nie na maksymalną głośność), tak, by choć w jakimkolwiek stopniu zagłuszała to, co dzieje się na zewnątrz
  • Jeśli zwierzę ucieknie, należy zachować spokój. Zwierzęta pamiętają drogę do miejsc, w których czują się bezpiecznie, będą więc chciały wrócić do domu. Aby pomóc w jego odnalezieniu, należy rozwiesić ogłoszenia, dzwonić do schroniska dla zwierząt oraz szukać zwierzaka w miejscach dla niego atrakcyjnych.
Zobacz film: