Sylwestrowy koszmar: Zbliża się najtrudniejsza noc w roku dla psów, kotów i dziko żyjących zwierząt! Jak pomóc pupilom?

dog-847048_1280
Pixabay

Sylwester to prawdopodobnie najbardziej stresująca noc dla naszych zwierząt. Wszystkiemu winne są – odpalane ku naszej radości – fajerwerki. Podpowiadamy, co robić, aby pomóc naszym pupilom przetrwać ten trudny dla nich czas.

Zwierzę w domu to ogromna radość, ale i wielki obowiązek. Nabiera on szczególnego znaczenia w Sylwestra i w Nowy Rok, kiedy to nasi czworonożni milusińscy za sprawą huku fajerwerków narażeni są na ogromny stres. Pamiętajmy o tym, że zwierzęta mają bardziej od ludzi wyostrzony zmysł słuchu oraz zupełnie inaczej niż my odbierają świetlne rozbłyski. Dla nich jest on powodem ogromnego stresu, który może doprowadzić nie tylko do zachować autoagresywnych, ale w ekstremalnych sytuacjach nawet do śmierci zwierzaka.

Jak się przygotować przed Sylwestrem?

Zanim na dobre niebo rozbłyśnie fajerwerkami, a ich przeraźliwy huk będzie nękał zmysły naszego czworonoga, warto się solidnie przygotować. Po pierwsze, nie wypuszczajmy kota na zewnątrz, bo może nie zdążyć wrócić przed wieczorem, potem przerażone i zdezorientowane może już nie znaleźć drogi do domu.

W przypadku psa również unikajmy wieczornych spacerów - wyprowadzajmy psa częściej niż zwykle, poza okresami wzmożonych wystrzałów oraz co najważniejsze na smyczy. Gdy zwierzę przestraszy się pojedynczego wystrzału, należy cierpliwie poczekać, aż mu „przejdzie" (nie wolno psa głaskać, mówić do niego, a tym bardziej na niego krzyczeć), a następnie pójść dalej lub zawrócić do domu.

Warto, jeśli pies jest szczególnie lękliwy zastosować dodatkowo szelki i zapasową smycz. Przerażony psiak jest w stanie „wyślizgnąć" się z obroży i pobiec w totalnym szoku w siną dal. Dodatkowy uprząż zabezpieczy przed taką sytuacją. Pamiętajmy, by zwierze miało przypiętą do obroży bądź szelek adresatkę, jeśli ucieknie są zdecydowanie większe szanse na odnalezienie właściciela. Koszt takiej adresatki to zaledwie kilka złotych.

Najlepiej jednak, by nasz psiak posiadał chip, to najlepsze zabezpieczenie dla zwierzaka w przypadku zagubienia lub ucieczki. To ochrona zwierzęcia na całe życie. Ale należy pamiętać o uaktualnianiu danych w chipie - jeśli zmieniasz numer telefonu lub adres, te dane też trzeba zmienić w chipie.

Przygotujmy też nasz dom czy mieszkanie, zamknijmy okna, zasłońmy rolety, zasłony, żaluzje. Warto włączyć głośniej spokojną muzykę. Zachowuj się naturalnie - pamiętaj, że pies doskonale wyczuwa Twój nastrój. Kiedy Ty będziesz zdenerwowany, on będzie nie mniej. Jeśli pies ma w domu swój ulubiony kąt, kryjówkę - zostaw mu dostęp do tego miejsca.

Kiedy zbliża się najhałaśliwsza noc w roku, warto wspomóc nasze czworonogi farmakologią. Zgłośmy się do lekarza weterynarii, który przepisze odpowiedni lek psychotropowy lub inny, który skutecznie zmniejszy u zwierzęcia stan lękowy – pamiętajmy przy tym, że zwierzętom nie można podawać leków przeznaczonych dla ludzi!

Jak pomóc naszym podopiecznym przetrwać Sylwestra?

Kiedy zacznie się najhuczniejsza noc w roku pamiętajmy, by naszym czworonogom zapewnić należytą opiekę – jeśli nasze zwierzę reaguje lękiem i strachem na huk wystrzałów, nie pozostawiajmy go bez opieki. Obecność właściciela jest najlepszym prezentem, jaki możemy sprawić naszym wylęknionym czworonogom.

Nie powinniśmy uspokajać lub karcić zwierzęcia z powodu jego reakcji lękowych w domu (uspokajanie utrwali lęk przed fajerwerkami, karcenie – dołoży do tego jeszcze lęk przed właścicielem).

Ponadto:

  • Zapewnijmy zwierzakowi stały dostęp do wody (psy mogą jej potrzebować więcej niż zwykle).
  • Jeśli zwierzę ucieknie, należy zachować spokój. Zwierzęta pamiętają drogę do miejsc, w których czują się bezpiecznie, będą więc chciały wrócić do domu. Aby pomóc w jego odnalezieniu, należy rozwiesić ogłoszenia, dzwonić do schroniska dla zwierząt oraz szukać zwierzaka w miejscach dla niego atrakcyjnych.
  • W nowym roku powinniśmy udać się na konsultacje do zoopsychologa, który pomoże zaprojektować trening terapeutyczny. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, następny sylwester nie będzie dla zwierzęcia taki straszny.