W Sieradzu oficjalnie otwarto pierwszy wybieg dla psów. Nowa przestrzeń, dedykowana czworonogom i ich właścicielom, znajduje się w parku im. Adama Mickiewicza. To długo wyczekiwana inwestycja, która powstała dzięki zaangażowaniu mieszkańców, społeczników oraz ekspertów zajmujących się zachowaniami zwierząt.
– Dobra informacja dla tych wszystkich, którzy kochają zwierzęta i opiekują się nimi. Otworzyliśmy dzisiaj (17oficjalnie wybieg dla psów. Park Adama Mickiewicza, w którym znajduje się wybieg, wskazany został w konsultacjach, wspólnie z mieszkańcami. Mam nadzieję, że będzie sprawiał wiele radości, tak, jak dzisiaj sprawił wiele radości naszemu Jacksonowi. To właśnie tutaj nasze psiaki wraz ze swoimi właścicielami będą mogły bardzo miło spędzić czas – mówi Paweł Osiewała, prezydent Sieradza.
Wybieg został zrealizowany przez firmę Fenister z Bydgoszczy, a koszt inwestycji wyniósł niespełna 160 tys. zł.
Pomysł utworzenia wybiegu pojawił się w 2023 roku, gdy ponad tysiąc osób podpisało się pod petycją zainicjowaną przez grupę lokalnych społeczników. Późną jesienią 2024 roku w sieradzkim magistracie odbyło się spotkanie z udziałem urzędników, inicjatorów petycji oraz behawiorystów zwierzęcych, na którym rozważano możliwe lokalizacje. Pod uwagę brano trzy miejsca: park na osiedlu Klonowe, teren przy ul. Sikorskiego i Bohaterów Września oraz park im. Adama Mickiewicza.
- Postanowiliśmy zadać konkretne pytania specjalistom, w tym behawiorystom zwierzęcym. Rozmawialiśmy też z Sieradzką Spółdzielnią Mieszkaniową, pytając o lokalizację wybiegu. Chcemy poznać również zdanie mieszkańców – mówił przed rokiem prezydent Osiewała.
Ostateczny wybór padł na park im. Adama Mickiewicza, który wskazało 116 z 256 mieszkańców biorących udział w konsultacjach. Pozostałe lokalizacje otrzymały odpowiednio: 88 (ul. Sikorskiego/Bohaterów Września) oraz 52 głosy (osiedle Klonowe).
Za wyborem tej lokalizacji przemawiało wiele czynników – wskazanych zarówno przez mieszkańców, jak i specjalistów. Park oferuje odpowiednie warunki środowiskowe, jest osłonięty od hałasu i zapewnia naturalny cień w upalne dni. Ważna okazała się również dobra komunikacja – możliwość dojazdu, zaparkowania auta czy roweru – a także istniejąca już infrastruktura spacerowa.
Dzięki tej inwestycji miasto zyskało nową, funkcjonalną przestrzeń, która nie tylko odpowiada na potrzeby czworonogów, ale również wzmacnia więź lokalnej społeczności z otoczeniem.