Sieradz: Noc Poezji i Muzyki. Forma czy treść, co było pierwsze?

scena_teatr_kurtyna
fot. ilustracyjne

Kto lepiej odpowie na to pytanie niż poeci? Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu imienia (jakżeby inaczej) poety Władysława Broniewskiego, Stowarzyszenie Kreatywny Sieradz oraz Sieradzkie Centrum Kultury zapraszają na Ogólnopolski Festiwal „Noc Poezji i Muzyki"

Gośćmi festiwalu będą Wojciech Kass, Marek Zagańczyk, Zbigniew Fałtynowicz i Jacek Frąckiewicz. To z nimi będziemy szukać odpowiedzi na pytanie przyświecające tegorocznej edycji festiwalu – co było pierwsze, co jest ważniejsze – forma czy treść. Co sprawia, że książka jest atrakcyjna dla czytelnika? Będzie dużo poezji za sprawą wybitnego poety Wojciecha Kassa, który zaprezentuje wiersze z najnowszej książki „Otwarte na klucz". Będzie też proza najwyższej próby, której autor – Marek Zagańczyk opowie o dyscyplinie, jaką na pisarza nakłada krótka forma prozatorska na przykład dziennik, esej, opowiadanie.

O plastyczną stronę książki zapytany zostanie znany artysta Jacka Frąckiewicza, a Zbigniew Fałtynowicz zdradzi tajniki pracy redaktora i wydawcy.

Noc Poezji i Muzyki, a więc muzyki nie zabraknie. W piątek wystąpi znany łódzki bard, autor tekstów i muzyki Ryszard Krauze. W sobotę na sieradzkim Rynku zaśpiewa Kuba Michalski, który komponuje muzykę do wierszy największych polskich poetów.


W sobotę miasto zaprasza na spacer po Sieradzu, na który zabierze Was Wiesława Sujecka, przewodniczka PTTK i wielka miłośniczka naszego miasta.

Będzie czas na prezentacje własnej twórczości i czas na rozmowy. Nie zabraknie również emocji związanych z rywalizacją. Kolejny raz poeci zmierzą się w Turnieju Jednego Wiersza o Puchar Starosty Sieradzkiego. W tym roku zapraszamy twórców, którzy ukończyli 16 lat. Obniżamy wymagany wiek umożliwiający start w turnieju, aby zachęcić młodych autorów – wyjdźcie z ukrycia, posłuchajcie doświadczonych poetów i pokażcie swoje wiersze.

Trzynasta edycja festiwalu odbywa się dzięki dofinansowaniu ze środków Urzędu Miasta w ramach zadania nr 2 - wzbogacanie życia sieradzan poprzez imprezy kulturalne, Starostwa Powiatowego w Sieradzu, a także przychylności sponsorów otwartych na kulturę.

Źródło: UM Sieradz