Sebastian M. podejrzewany o spowodowanie wypadku zatrzymany na lotnisku w Dubaju! Informację potwierdza MSWiA

Sebastian Majtczak podejrzewany o spowodowanie wypadku zatrzymany na lotnisku w Dubaju! Informację potwierdza MSWiA
KWP Łódź

- W dniu dzisiejszym na lotnisku w Dubaju został zatrzymany poszukiwany Sebastian Majtczak- taką informację przekazał między innymi detektyw Krzysztof Rutkowski. Według niego, 32-latek próbował nielegalnie przekroczyć granicę posługując się sfałszowanymi dokumentami. Kilkanaście minut temu doniesienia o zatrzymaniu potwierdził szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Poszukiwany listem gończym od kilku dni Sebastian M. jest podejrzewany o spowodowanie wypadku na A1, w którym zginęła 3-osobowa rodzina.

- W dniu dzisiejszym na lotnisku w Dubaju został zatrzymany poszukiwany Sebastian Majtczak, który próbował nielegalnie przekroczyć granice posługując się fałszywym niemieckim paszportem - napisał na swoim profilu detektyw Krzysztof Rutkowski

Informację o zatrzymaniu, kilkanaście minut później, tuż przed 11.00 potwierdził także Mariusz Kamiński, szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

- Specjalna Grupa Poszukiwawcza powołana przez Komendanta Głównego Policji na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich wspierała lokalną Policję która dokonała dziś zatrzymania poszukiwanego Sebastiana Majtczaka. Zadania realizowane były w ścisłej współpracy z Prokuraturą Krajową - podał minister Kamiński za pośrednictwem mediów społecznościowych.

CZYTAJ >>> Co najmniej 253 km/h! Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podaje prędkość z jaką pędziło BMW w Sierosławiu

Idąc za doniesieniami RMF FM, którzy rozmawiali z rzecznikiem policji insp. Mariuszem Ciarką, mundurowi od środy wiedzieli, że poszukiwany mężczyzna przebywa w Niemczech, ale dwa dni później, w piątek, był już w Turcji.

Jak podaje stacja powołując się na Ciarkę: zabrakło kilku minut, by Majtczak nie wsiadłby do samolotu, lecącego do Emiratów Arabskich. Dzięki informacjom od służb tureckich, polska policja miała informacje, że Majtczak dotarł do Emiratów, a wtedy kolejne kroki były już koordynowane na poziomie organów ścigania i dyplomacji.

Do sprawy zatrzymania Sebastiana Matczaka odniósł się również Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości.

Wklej tutaj kod osadzenia...

​List żelazny i oświadczenie obrońcy Majtczaka

Jeszcze wcześniej, we wczesnych godzinach porannych media obiegła informacja o tym, że adwokat Sebastiana M. złożył wniosek o tak zwany "list żelazny", dzięki któremu 32-latek mógłby wrócić do Polski bez groźby trafienia do aresztu.

Jak zaznaczył na antenie RMF FM adwokat Bartosz Tiutiunik, obrońca 32- latka, ten opuścił Polskę po przeprowadzeniu czynności procesowych w charakterze świadka. A sam wyjazd według obrońcy M. nie miał żadnego związku z prowadzonym postępowaniem karnym. 

Sebastian Majtczak nie miał również zakazu opuszczania kraju ani obowiązku informowania o zmianie miejsca zamieszkania - czytamy w oświadczeniu przesłanym do rozgłośni przez adwokata Bartosza Tiutiunika, obrońcy Sebastiana M.

Oświadczenie zostało wydane w związku z medialnymi wypowiedziami Zbigniewa Ziobry, wydanym listem gończym oraz wydanym postanowieniem o tymczasowym aresztowaniu i europejskim nakazem aresztowania.

CZYTAJ >>> To on kierował BMW! Jest list gończy i decyzja o upublicznieniu wizerunku Sebastiana Majtczaka

Idąc dalej za tym dokumentem, adwokat Bartosz Tiutiunik zaznacza, że jego klient o wydaniu listu gończego dowiedział się z mediów. Sebastian M. miał też wysłać pismo do Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim, w którym przedstawił swoją wersję przebiegu wypadku - różniącą się od tej z oficjalnych ustaleń śledczych.

Z kolei nie dalej jak wczoraj do piotrkowskiej Prokuratury Okręgowej wpłynął wniosek o zmianę kwalifikację czynu. Adwokat Łukasz Kowalski reprezentujący z koeli rodziny ofiar z wypadku na A1, gdzie zginęła Martyna, Patryk i 5-letni syn Oliwier wyjaśnia: sprawca zrobił sobie tor wyścigowy z autostrady i stąd mój wniosek do prokuratury o uznanie wypadku za zabójstwo. Więcej o tym w artykule >>> Wypadek na A1: Adwokat rodziny mówi o zabójstwie i wnioskuje do prokuratury o zmianę kwalifikacji czynu