wersja testowa serwisu

Ruszyła rewitalizacja Parku Niepodległości w Błaszkach

4
fot. Urząd Miejski w Błaszkach

Zlokalizowany w centrum Błaszek Park Niepodległości to urokliwe miejsce wypoczynku wśród rodzimych drzew takich jak lipy, klony, wierzby, dęby oraz kasztanowce. Zielone serce Błaszek, które powstało w miejscu dawnego rynku otoczone jest najważniejszymi obiektami w mieście, takimi jak zabytkowa „Błaszkowianka", kościół pod wezwaniem św. Anny, czy Urząd Miejski. Zabytkowy park zlokalizowany przy drodze głównej Sieradz – Kalisz, jest nie tylko miejscem wypoczynku dla mieszkańców, ale też jest wizytówką Błaszek.

Planowana od jakiegoś czasu rewitalizacja parku mająca na celu poprawę wizerunku, rozpoczęła się od zagospodarowania niezalesionego skweru znajdującego się w centralnej części obiektu. Wspomniane miejsce zyskało nową aranżację w postaci nasadzeń, które obecnie są w fazie wzrostu.

Kolejnym krokiem jest opracowanie koncepcji rewitalizacji, której jednym z najważniejszych założeń jest rozbiórka budynku tzw. „Akwarium" znajdującego się przy krajowej dwunastce, a w jego miejsce wybudowana zostanie fontanna. Kolejne plany zakładają przebudowę placu zabaw. Ma to na celu poprawę bezpieczeństwa najmłodszych mieszkańców. Plac zyska nowe podłoże, a stare urządzenia zostaną zastąpione nowoczesnymi. Wokół placu powstanie nowe ogrodzenie. Na terenie całego parku będą zrealizowane nowe nasadzenia.

Ale to nie wszystko. Po rewitalizacji mieszkańcy Błaszek korzystający z wieczornych spacerów będą mogli poczuć się bezpieczniej przemierzając pośród najbardziej w chwili obecnej zaciemnionych zakątków przestrzeni parkowej, albowiem planowana koncepcja obejmie instalację nowego oświetlenia.

Z założenia planowana rewitalizacja parku będzie możliwa dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych. Wnioski o dofinansowanie inwestycji do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz Lokalnej Grupy Działania zostaną złożone po sporządzeniu dokumentacji.

źródło: UM Błaszki