Ważne informacje dla lubiących leśne wędrówki, zwłaszcza tych, którym towarzyszą w tych wycieczkach psy. W czwartek, 18 kwietnia rusza akcja szczepienia lisów i potrwa przez najbliższe osiem dni. W Łódzkiem obejmie ona sporą część naszego województwa i warto dowiedzieć się o tej procedurze nieco więcej. Szczegóły poniżej.
Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, kolejne obszary kraju zostały objęte akcją sczepienia lisów przeciw wściekliźnie. W związku z tym, do odbiorców w między innymi w województwie łódzkiem kierowany jest alert RCB o treści:
„Uwaga! W dn. 18-26.04 w lasach będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie. Nie dotykaj kapsułki i nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!"
Akcja obejmuje kilka województw w Polsce, jeżeli chodzi o nasz region, w ciągu najbliższych ośmiu dni szczepionka będzie dystrybuowana w powiatach:
Wścieklizna jest jedną z najgroźniejszych chorób odzwierzęcych. W Polsce jej rezerwuarem jest lis rudy. Dlatego prowadzone są akcje szczepienia tych zwierząt.
- Mimo dużego postępu medycyny, wścieklizna jest nieuleczalna i zawsze kończy się śmiercią. Wg danych WHO rokrocznie powoduje zgon około 60 tysięcy osób, głównie w Azji i Afryce - przekazuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Wścieklizna jest wirusową chorobą zakaźną dotykającą centralny układ nerwowy, na którą wrażliwe są wszystkie gatunki ssaków, w tym ludzie. Okres inkubacji choroby wynosi od kilku dni do kilku miesięcy. Wirus wścieklizny jest wrażliwy na wysoką temperaturę i światło słoneczne, ale jednocześnie jest wysoce odporny na niskie temperatury. Przenosi się głównie poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową (pogryzienie). Zakażenie możliwe jest również m.in. drogą aerogenną, dospojówkową lub poprzez transplantację narządów.