Rozbudowa Sieradzkiego Centrum Kultury. Ostatnie dni przetargu

Rozbudowa Sieradzkiego Centrum Kultury. Ostatnie dni przetargu
fot. Urząd Miasta Sieradz

Do 18 czerwca sieradzki magistrat czeka na oferty firm, które chciałyby podjąć się przygotowania dokumentacji projektowej rozbudowy Sieradzkiego Centrum Kultury. 

Jak dokładnie będzie wyglądał SCK po przebudowie będzie wiadomo właśnie po opracowaniu dokumentacji projektowej. Ta ma być gotowa do końca października tego roku. Być może nowe Centrum będzie podobne do wariantu przedstawionego w koncepcji przebudowy, która jeszcze w tamtym roku przygotowana została przez sieradzkiego architekta Roberta Dekę.

W koncepcji tej można zobaczyć biały, częściowo przeszklony budynek wznoszący się na ponad siedem metrów w górę z wielkim foyer i architekturą nawiązującą do sąsiadującej przestrzeni. W budynku, który powstałby na działce pomiędzy placem przy teatrze a ul. Warszawską (istniejąca tam kamienica, praktycznie już nie zamieszkana, a należąca do miasta zostałaby rozebrana). Na parterze dwukondygnacyjnego budynku znalazłaby się przede wszystkim nowoczesna sala kinowa (na 100 miejsc), ogromne nowe foyer, reżyserka, pracownia, toalety, szatnia i bufet. Na piętrze planowane są kolejne pracownie, pomieszczenia administracyjne, antresola i łącznik z obecnym budynkiem centrum. Łączna kubatura nowego budynku wynosić ma ponad 6 tys. metrów kwadratowych.

- Trudno byłoby z tego nie skorzystać, skoro mamy już pewne pomysły. Ale nie można też wykluczyć, że do przetargu przystąpi firma, która opracowała wstępną koncepcję. Ale może być taka sytuacja, że inny projekt zadziwi nas jeszcze bardziej - przyznaje Romuald Erenc, dyrektor SCK.

Wartość przygotowania dokumentacji w ogromnej większości sfinansowana zostanie dzięki środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które na ten cel przekazało 65 tys. zł.

Dotychczasowe warunki lokalowe obecnego Sieradzkiego Centrum Kultury, szczególnie w dobie tak dynamicznego rozwoju sfery kulturalnej sprawiają, że SCK prowadzi swoją działalność edukacyjno-kulturalną w dużo mniejszym zakresie, niż wynika to z zapotrzebowania naszego regionu. 

Obecna siedziba SCK mieści się w budynku wzniesionym w XIX w., który pierwotnie pełnił funkcję stajni pocztowej. W 1870 roku Rada Opiekuńcza dobroczynności Publicznej powiatu sieradzkiego na wniosek swego przewodniczącego Stefana Nowickiego, zakupiła obiekt na publicznej licytacji za sumę 800 rubli z zamiarem urządzenia w nim sali teatralnej. Dochody płynące z tytułu jej użytkowania miały zasilić budżet ochronki dla dzieci. Prace remontowo-adaptacyjne z inicjatywy doktora Józefa Stanisławskiego, a nadzorowane przez budowniczego powiatowego ukończono w 1874 roku. 

źródło: UM Sieradz

Animacja koncepcji przebudowy SCK: