wersja testowa serwisu

Przygotowano blisko 9 tysięcy sadzonek dla mieszkańców! Wszytko trafi w ich ręce w ramach "Drzewka za makulaturę"

drzewko
Powiat bełchatowski

Rusza kolejna, tym razem jedenasta odsłona bardzo popularnej akcji w powiecie bełchatowskim - "Drzewko za makulaturę". W tym roku na mieszkańców, którzy przyniosą surowiec wtórny czekają sadzonki między innymi jabłoni, hortensji na pniu, brzozy, sosny, kaliny. 

Zasady udziału w akcji są proste: każdy uczestnik, który przyniesie do 5 kg makulatury dostanie dwie sadzonki, powyżej 5kg – 4 sadzonki, powyżej 50 kg – 10 sadzonek roślin.

- Starostwo dla uczestników zakupi 4820 szt drzew i krzewów w tym: tuje szmaragd, hortensje na pniu, lilak pospolity, hosta, wierzba hackuro nishiki, czereśnie w odmianach, berberysy orange rocket. Nadleśnictwo przekaże 4 000 sztuk roślin takich jak: sosna zwyczajna, świerk pospolity, jodła pospolita, dąb szypułkowy, buk zwyczajny. Współorganizatorem akcji jest również firma EKO-REGION, która udostępni kontenery, wagi, zapewni pomoc swoich pracowników, a także przekaże 3 tys zł na zakup roślin - informują pracownicy Starostwa Powiatowego w Bełchatowie.

„Drzewka za makulaturę" to akcja, którą powiat organizuje od 2010 roku. Jest jednym z przykładów działań, służących edukacji ekologicznej i poprawie walorów krajobrazowych regionu (rozdawanie sadzonek drzew i krzewów). Liczba uczestników rośnie z roku na rok i jest już mierzona tysiącami osób, dziesiątkami ton odzyskanej makulatury i tysiącami uratowanych od wycięcia drzew. 

XI edycję akcji „Drzewka za makulaturę" zaplanowano na 23 października, trwać będzie od godziny 8.30 do momentu wyczerpania sadzonek, jednak nie dłużej niż do 13.30, na parkingu przed Starostwem Powiatowym. 

- Poprzednie edycje pokazały, że akcja cieszy się ogromnym zainteresowaniem, do tego stopnia, że od rana w dniu akcji przy budynku starostwa ustawia się długa kolejka. Bycie „eko" to już nie tylko moda, ale styl życia - podkreśla Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr. 

Podczas zeszłoroczne, X edycji akcji zebrano 30 ton makulatury.