Najważniejsze wideo w esi24

Początek artystycznej jesieni w Łódzkiem

86c6bd7ad9c41f1a11eb0218b86800e1_XL

Czuć już pierwszy powiew jesieni, a wraz z nim zapowiedź nowego sezonu artystycznego. Na co zaprosimy spragnionych kultury mieszkańców województwa łódzkiego? Zaczynamy od 70-lecia Opery Łódzkiej, największej instytucji kultury w regionie i zapraszamy na plenerową wersję „Strasznego dworu" Stanisława Moniuszki. Co jeszcze wydarzy się w kulturze? 

Jubileusz Opery Łódzkiej
70-lecie Opery Łódzkiej OPERA ŁÓDŹ OPENER z całą pewnością będzie najważniejszym wydarzeniem tej jesieni. Teatr Wielki w Łodzi to największa instytucja kultury w województwie łódzkim, druga pod względem wielkości scena operowa w Polsce oraz jedna z większych na świecie.

Historię przedstawień operowych i baletowych w Łodzi Opera Łódzka zapoczątkowała w 1954 r., a w tym roku mija równo 70 lat, od kiedy możemy cieszyć się ze spektakli wystawianych najpierw w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi oraz w Teatrze Nowym, a od 1967 już w nowej siedzibie przy placu Dąbrowskiego w Łodzi.

Od 1954 r. Teatr Wielki wystawił prawie 380 premier operowych i baletowych. Od ponad 55 lat jest także organizatorem międzynarodowego festiwalu Łódzkich Spotkań Baletowych.

Kulminacyjną częścią tegorocznych obchodów będzie plenerowa wersja „Strasznego dworu" Stanisława Moniuszki na placu Dąbrowskiego (6 września o godz. 19.00). Natomiast 7 września w tym samym miejscu odbędzie się Gala Jubileuszowa z największymi przebojami muzyki klasycznej i nie tylko, a wśród wykonawców wspaniali artyści śpiewacy i wirtuozi instrumentaliści. Początek o godz. 19.00. 

Narodowe Czytanie tym razem z „Kordianem"
Fragmenty „Kordiana" Juliusza Słowackiego czytać będą mieszkańcom Łódzkiego aktorzy Teatru im. Stefana Jaracza oraz pracownicy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Zapraszamy do Muzeum Sztuki – Muzeum Pałac Herbsta 7 września na Narodowe Czytanie 2024. Zaczynamy w samo południe, wstęp bezpłatny. 

Uroczystość uświetni oprawa muzyczna w wykonaniu artystów Filharmonii Łódzkiej. Czytający wystąpią w strojach z epoki. Uczestnikom wydarzenia rozdane zostaną egzemplarze „Kordiana" opatrzone pamiątkowymi stemplami. Organizatorem wydarzenia jest WBP w Łodzi we współpracy z Muzeum Pałac Herbsta oddział Muzeum Sztuki w Łodzi, Teatrem im. Stefana Jaracza, Filharmonią Łódzką i Teatrem Wielkim.

Ciekawa oferta Muzeum Pałac Herbsta
Muzeum Pałac Herbsta proponuje wspólne odkrywanie gier i zabaw ogrodowych rodem z XIX i początków XX wieku, krokiet, bule i inne atrakcje czekać tym razem będą na dorosłych uczestników. „RozBOULaj się w ogrodzie" to wydarzenie, które odbędzie się w przypałacowym ogrodzie 6 września w godz. 17.00 – 18.30.

„Rodzinny Kalejdoskop" to z kolei cykl sobotnich warsztatów rodzinnych odbywających się we wnętrzach pałacu Herbsta oraz w Galerii Sztuki Dawnej. Zajęcia są okazją do rozwinięcia różnorodnych zdolności oraz wzięcia udziału w rozmaitych aktywnościach, które pozwolą poznać wystawy prezentowane w MPH. Uczestnicy wydarzenia „Rodzinny kalejdoskop. W żywym obrazie" spróbują wcielić się w bohaterów dzieł prezentowanych na wystawie w Galerii Sztuki Dawnej. Ktoś zostanie królem, ktoś alchemikiem, a ktoś będzie załatwiać sprawunki na Starym Mieście w XIX-wiecznej Warszawie. W transformacji i stworzeniu żywych obrazów pomogą własnoręcznie przygotowane stroje i rekwizyty. Sobota, 7 września w godz. 11.10 – 12.10 odbywać się będą warsztaty dla dzieci w wieku 3 - 6 lat, a w godz. 12.30 – 14.00 - warsztaty dla dzieci od 7. roku życia.

W czwartek, 12 września w godz. 17.00 – 18.30 Muzeum zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Pałac w zbliżeniach". Spacerując po wnętrzach pałacowych uczestnicy wydarzenia zwrócą szczególną uwagę na wazony znajdujące się na ekspozycji, obejrzą wybrane flakony na kwiaty, na co dzień nieudostępniane zwiedzającym, a pracownicy Muzeum opowiedzą o historii tych naczyń oraz materiałach, z których były i są wyrabiane. 

13 września w godz. 12.00 – 14.00 odbędzie się Spacer „Zielony Księży Młyn". Ta część Łodzi to nie tylko fabryki, famuły czy remiza straży ogniowej, ale także liczne tereny zielone. Będzie można bliżej przyjrzeć się założeniom parkowym i ogrodowym, które przetrwały do dziś. Spotkanie rozpocznie się w Muzeum Pałac Herbsta.

By wziąć udział w wydarzeniach organizowanych przez MPH, konieczna jest wcześniejsza rezerwacja. Szczegóły i więcej informacji o ofercie Muzeum na: palac-herbsta.org.pl.

Filharmonia na start
Na inaugurację sezonu artystycznego 2024/2025 Filharmonia Łódzka zaprasza 13 września, a konkretnie na koncert pamięci Andrzeja Markowskiego w setną rocznicę urodzin dyrygenta i kompozytora. W programie utwory Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej. Początek o godz. 19.00.

Spotkania z Japonią i nie tylko
Jesień z Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi (plac Wolności 14) rozpoczniemy 6 września od warsztatów poświęconych kulturze kitsuke „Spotkania z Feniksem – Kimono japońskie". Dzieci wraz z rodzicami będą mogły przymierzyć tradycyjne kimona i poczuć się jak w kraju kwitnącej wiśni. Początek o godz. 17.00. 

8 września Muzeum zaprasza do Skansenu w Kwiatkówku i Grodziska w Tumie na piknik żołnierski oraz pokaz w wykonaniu lokalnej grupy rekonstrukcyjnej „Przybyli Ułani pod Okienko – Bitwa nad Bzurą".

11 września o godz. 10.30 kolejne spotkanie z Feniksem, podczas którego dowiemy się, jak wyglądają najczęściej spotykane w Polsce motyle. Zrobimy motylową opaskę i ozdoby do udekorowania domu.

A po motylach przyjdzie czas na… pająki. 14 i 15 września o 11.00 Muzeum zaprasza na bezpłatne warsztaty, organizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa - „Poranki z Feniksem – Pająki szczęścia – warsztaty w ramach EDD". Wspólnie nauczymy się wykonywać ludowe ozdoby wieszane pod sufitem. Każde dziecko wykona swojego własnego pająka do ozdoby mieszkania. 

Szczegóły spotkań na: maie.lodz.pl. 

Spotkanie z reżyserem kultowego „Wodzireja"
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi rozpocznie jesienny sezon od spotkania z Feliksem Falkiem – reżyserem, scenarzystą, dramaturgiem, grafikiem, a także pisarzem. Falk to twórca filmowy wielokrotnie nagradzany na festiwalach filmowych. Jego ulubionym aktorem był Jerzy Stuhr, który stworzył wyjątkową kreację w niezapomnianym „Wodzireju". Spotkanie poprowadzi Igor Mertyn, socjolog, autor scenariuszy filmowych. Zapraszamy do siedziby WBP przy ul. Gdańskiej 19 września o godz. 17.00.

Kobro wraca do Muzeum Sztuki
Już dziś zapraszamy na wystawę laureatów i laureatek Nagrody im. Katarzyny Kobro, którą w październiku oglądać będziemy w Muzeum Sztuki w Łodzi. To unikalna inicjatywa, w ramach której artyści przyznają nagrodę w uznaniu dorobku innym artystom. Odwołanie się do Kobro jest symboliczne, bo wpisuje nagrodę w tradycje solidarności artystów, a także genezy Muzeum Sztuki. To okazja do przyjrzenia się pracom wszystkich osób nią nagrodzonych. Jest to grupa wybitnych artystów i artystek. Będzie to również symboliczny powrót tego wyróżnienia, a także całego środowiska artystycznego związanego z Nagrodą im. Katarzyny Kobro do Muzeum Sztuki. W październiku nagroda zostanie przyznana po raz 21.