Nowe zatoki autobusowe przy ul. Łokietka w Sieradzu

aktualnosci_b2aac9afa151a6312d0d83ed74405a5b_view2

Trwają prace związane z budową dwóch zatok autobusowych przy ul. Łokietka. To jeden z pierwszych kroków, które mają zwiększyć efektywność siatki połączeń sieradzkiego MPK i dostosować trasy autobusów do zapotrzebowania pasażerów.

W związku z planowanym rozszerzeniem siatki połączeń komunikacji miejskiej, która ma na celu przede wszystkim zwiększenie dostępności mieszkańców do transportu publicznego na terenie miasta Sieradza, rozpoczęły się prace związane z budową dwóch zatok autobusowych. Te powstają w pasie drogowym ulicy Władysława Łokietka w Sieradzu. Zatoki autobusowe zbudowane zostaną w rejonie Szkoły Podstawowej nr 9 (po stronie Medana Pharma S.A.) oraz w rejonie skrzyżowania z ul. Jagiellońską (po stronie banku BNP Paribas Bank S.A.).

MPK Sieradz przeprowadziło audyt połączeń autobusowych w Sieradzu i szykuje się do dużych zmian. Przedsiębiorstwo planuje wdrożyć je jeszcze na początku 2021 roku. Mimo, że audyt jest już znany od prawie roku, wprowadzenie zmian dotyczących funkcjonowania MPK w Sieradzu pokrzyżowała pandemia.

- Byliśmy gotowi wcześniej ale COVID uniemożliwił nam wprowadzenie zmian. A te muszą nastąpić. Oczywiście jest to związane z nakładami finansowymi, którą związane są z obciążeniami dla miasta – mówi prezes MPK Arkadiusz Podsiadły.

W roku 2019 w IV kwartale na terenie Miasta Sieradza były prowadzone badania marketingowe napełnienia autobusów, które mają na celu opracowanie nowej siatki połączeń. Analiza popytu oparta została na kompleksowych badaniach liczby pasażerów w poszczególnych kursach każdej linii i na opracowaniu w oparciu o nią koncepcji – optymalizacji eksploatacyjnej sfery podaży usług, czyli zmian w ofercie przewozowej i zmianę zachowań transportowych mieszkańców miasta w realizacji podróży miejskich. Audyt przeprowadziła firma z Gdyni, która podobne audyty realizowała m.in. dla Słupska, Zielonej Góry czy Koszalina. Czy efekty przeprowadzonych badań zaskoczyły zarząd MPK?

- Były to wnioski dla mnie zaskakujące. Jednak spojrzenie kogoś z zewnątrz otwiera nowe perspektywy. Choćby „napełnienie" na konkretnych liniach: z pozoru wydaje się właściwe a tak naprawdę, po przeliczeniach, wygląda to zupełnie inaczej. Należy zmieniać trasy, linie.. Będą oparte na częstotliwości modułowej. Mamy bardzo nowoczesny tabor i chcielibyśmy by był zapełniony mieszkańcami. Chcielibyśmy by zostawili swoje samochody i przenieśli się do naszych autobusów. Wnioskujemy o nowe przystanki na osiedlach – tak szukamy naszych pasażerów. Będziemy zmieniać siatkę połączę i ich częstotliwość. Liczymy, że mieszkańcy skorzystają z naszej nowej oferty, przez co także wpłyną na poprawę jakości powietrza w mieście – mówił prezes MPK Arkadiusz Podsiadły.

Prace przy budowie zatok autobusowych mają zakończyć się do końca listopada tego roku. Wykonawcą jest firma DB Construct z Łodzi. Inwestycja wyceniona została na nieco ponad 168 tys. zł. Same przystanki mają pojawić się w tym miejscu po zatwierdzeniu nowej siatki połączeń.

Oprócz dwóch zatok przedsiębiorstwo z Łodzi wykonuje, w ramach tego samego zadania, również budowę dwóch zjazdów publicznych. Ma to na celu umożliwienie swobodnego ruchu komunikacyjnego z osiedla domów jednorodzinnych z ulic: Harcerskiej, Cierplikowskiego, Sybiraków do ulicy Armii Krajowej (zjazd z ul. Sybiraków na ul. Armii Krajowej). Wysoki krawężnik w tym miejscu uniemożliwiał mieszkańcom swobodny ruch komunikacyjny 

W podobnym celu wykonany będzie zjazd z drogi wewnętrznej dla nieruchomości zlokalizowanych pomiędzy ul. Różaną a ul. Jana Pawła II. Działki te obecnie nie posiadają dostępu do drogi publicznej. Planowana lokalizacja zjazdu na ul. Jana Pawła II, to obszar pomiędzy istniejącym zjazdem indywidualnym a przystankiem autobusowym.

źródło: UM SIeradz