Muzycznie na tarasach nad Wartą. Spędź wieczór po słowiańsku

koncert

Już w najbliższą sobotę, 21 sierpnia, na tarasach nad rzeką Wartą, będzie można wieczór spędzić po... Słowiańsku. A to nie jedyne weekendowe koncerty w tym miejscu. Dzien wcześniej nadwarciańskie tarasy rozbrzmią muzyką Kathi.

20 sierpnia godz. 19.00

Kathia

To 18-letnia songwriterka i producentka z Poznania, która dysponuje wyjątkowym, oryginalnym głosem. Młoda artystka jest na samym początku swojej artystycznej drogi. Podczas koncertów gra na gitarze i pianinie. No i pięknie śpiewa! Mimo młodego wieku komponuje bardzo dobre utwory i pisze dobre teksty – zarówno po polsku, jak i po angielsku. Kathia jest przed pełnowymiarowym, wydawniczym debiutem.

22 sierpnia 2020 roku (nakładem Borówka Music) światło dzienne ujrzała jej EP „Town" z sześcioma utworami i… od razu została Płytą Tygodnia portalu Onet! EP w nakładzie 500 egzemplarzy rozeszła się w cztery miesiące! Wydawca szybko musiał zamówić dodruk.

Tak media pisały o tym małym wydawnictwie:

- Proszę obserwować Kathię. Duży talent - portal Onet Pl.

- Jak na polski debiut EP „Town" jest pełna zaskoczeń. Długogrająca płyta Kathii planowana jest na 2022 rok. Jest na co czekać! - portal "Wybieram Kulturę".

- Dobre, autorskie kompozycje, przyciągający wokal, czego oczekiwać więcej? - pisze na swoim blogu Konrad Pruszyński.

- Debiutancki mini album Kathii przedstawia nam jej twórczość, ukazuje ogrom talentu i zapowiada wielką karierę - portal "Wyspa FM"

Muzykę Kathii można znaleźć na platformach typu Spotify, Tidal i Apple Music. Wydanie debiutanckiej, pełnowymiarowej płyty artystka zapowiada na 2022 rok.

Jak wspominaliśmy, to dopiero początek. Wierzymy, że długiej, ciekawej artystycznie drogi…

21 sierpnia godz. 18.00

Wieczór słowiański

ŻYWIOŁAK

Zespół Żywiołak powstawał od 2005 roku. Początkowo jako duet dwóch muzyków: lirnika Roberta Jaworskiego – grającego wcześniej m.in. w zespołach takich jak: Ich troLe, czy Kapela ze Wsi Warszawa, oraz Roberta Wasilewskiego współzałożyciela i gitarzysty zespołu Open Folk.

Niemalże cały rok 2005 to żmudna współpraca tych dwóch muzyków, do których stopniowo dołączają dwie wokalistki: Anna Piotrowska i Izabela Byra oraz pasjonat etnicznych instrumentów perkusyjnych: Maciej Łabudzki. W tym składzie zespół dokonuje rejestracji swej debiutanckiej EP`ki „Muzyka psychodelicznej świtezianki" oraz niedługo później longplaya „Nowa Ex – Tradycja". Od lata 2008 dotychczasowego bębniarza w zespole zastępuje nowy (tym razem perkusista) Maciej Dymek. Od 2011 r. na potrzeby nowego koncept-albumu „Globalna Wiocha" w zespole pojawiają nowe wokalistki: Monika Wierzbicka i Karina Kumorek. W tym składzie zespół występuje do lata 2013 r. Po tym czasie drogi dotychczasowych muzyków się rozchodzą. Robert Wasilewski – jeden z założycieli zespołu zakłada projekt Warszał. W 2014 r. twórca zespołu Robert Jaworski powołuje nowy skład nawiązujący stylistycznie do wczesnych dokonań zespołu. Od tej pory oprócz R.Jaworskiego tworzy go gitarzysta Kamil Strzyżewski, wokalistka Patrycja Zisch, wokalistka i skrzypaczka – Olga Rembowska oraz oraz perkusista Michał Stawarz. W tym składzie zespół wydaje EP`kę „Muzyka psychoaktywnego stolema".

Mniej więcej od kolejnego longplay`a „Pieśni pół/nocy" pojawia się w zespole wokalistka Wiktoria Kwiatkowska oraz współpracująca z zespołem sesyjnie Emilia Zbierska. Od końca 2017 współpracuje z zespołem wokalistka i skrzypaczka Zuza Ciszewska z którą zespół nagrywa dwa kolejne singile „Sol Invictus„ oraz niedługo potem „Marzanna„. Od lata 2018r.z zespołem współpracuje też sesyjnie perkusista Michał Lange z którym zespół nagrywa album „Wendzki sznyt" , a pod koniec tego roku dołącza do zespołu perkusistka Patrycja Wojkowska. 


Od roku 2020 jako muzycy dopełniający z zespołem współpracują też wokalistka Aleksandra Zawłocka , oraz skrzypek Marcin Skaba.

Aktualny skład zespołu:
Robert Jaworski – wokal, lira korbowa , fidel renesansowa, gęśla gdańska, flety.
Wiktoria Kwiatkowska – wokal, przeszkadzajki.
Kamil Strzyżewski – gitara basowa akustyczna , lutnia romantyczna, wokal.
Patrycja Wojkowska – perkusja, perkusjonalia

Twórczość Żywiołaka to trudna do zaszufladkowania eksperymentalna muzyka oparta na cytatach ludowych, wątkach mitologicznych i historycznych wykonywana na takich instrumentach jak:

Lira korbowa, fidel renesansowa, gęśla gdańska smyczkowa, lutnia romantyczna, akustyczna gitara basowa, flety (klasyczny, quena modyfikowana, flet barytonowy), skrzypce pięciostrunne i barytonowe ,bębny i perkusjonalia.

Muzycy eksplorując tradycje ludowe posługują się nietypowymi i ludowymi technikami wokalnymi.

- OVO na ludovo

Ovo to grupa doświadczonych muzyków z Sieradza i okolic, którzy z powodzeniem łączą ostrego rocka i reagge z regionalną muzyką ludową. Wiosną bieżącego roku wydali album "Na ludovo II", który jest kontynuacją krążka "Na ludovo" z 2017 roku. Najbliższe koncerty Ovo będą promować nowe utwory, choć nie zabraknie żelaznego repertuaru z pierwszego krążka. Podstawowy skład grupy tworzą: Arnold Świtała, Marcin Celej, Zbigniew Bajerski i Paweł Galas.

Źródło: UM Sieradz