Muzeum Okręgowe w Sieradzu zaprasza na wykład i warsztaty "Widzialny znak Niewidzialnego"

Muzeum Okręgowe w Sieradzu zaprasza na wykład i warsztaty "Widzialny znak Niewidzialnego"
fot. Starostwo Powiatowe w Sieradzu

Muzeum Okręgowe w Sieradzu zaprasza 13 stycznia br., na na wykład "Widzialny znak Niewidzialnego" na którym omówione zostaną zagadnienia: Czym jest ikona? W czym tkwi jej siła? Jak wyjaśnić jej rosnącą popularność w naszych czasach?

Ikona to jeden z fenomenów chrześcijaństwa. Jej teologia wywodzi się sprzed dwunastu stuleci, jeszcze z czasów niepodzielonego Kościoła.

Ikona przeżywała burzliwe dzieje, ale przetrwała do dziś dzięki wyraźnej granicy, jaka istnieje między tym, co jest ikoną, a bogatym w środki wyrazu malarstwem religijnym Zachodu, które ikoną nie jest. Tą granicę wyznacza nie tyle opisany w kanonie specyficzny język ikony, ale pewna duchowa intuicja, nieuchwytna i nienazwana, która udziela się osobie stojącej przed ikoną — choćby ta nie znała Kościoła i zasad chrześcijaństwa.

Na spotkaniu można będzie dowiedzieć się także na czym polegają warsztaty pisania ikon i zapisać się na nie.

Warsztaty pisania ikon w Muzeum Okręgowym w Sieradzu to propozycja dla osób pragnących poznać ten wyjątkowy rodzaj modlitwy, jakim jest praca nad własną ikoną. Pod okiem doświadczonego ikonografa, na specjalnie przygotowanej desce uczestnicy będą wykonywali ikonę Chrystusa Pantokratora z wykorzystaniem tradycyjnych technik, metodą tempery. Nie jest wymagany talent ani zdolności plastyczne ponieważ będziemy korzystać z szablonów i technik pomocniczych. Najważniejsze będzie skupienie, uważność i wierne podążanie za wzorcem. Ikona nie jest sakramentem, a więc realną obecnością Boga, ale jest najlepszym do Niego drogowskazem. Zapraszamy wszystkich, którzy przez pisanie ikony pragną doświadczyć spotkania z Chrystusem.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Sieradzu