Międzynarodowy Dzień Muzyki: W Sieradzu wystąpi zespół Tekla Klebetnica

MDM-Tekla-Klebetnica-2023

Jak co roku o tej porze Towarzystwo Muzyczne Fermata w Sieradzu zaprasza na koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki.

W dniu 1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzyki. Święto, które zostało ustanowione w 1975 roku z inicjatywy Yehudiego Menuhina, ówczesnego prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki UNESCO. Głównym celem tego święta jest przedstawienie muzyki w taki sposób, by była kojarzona jako dobro ludzkości oraz promocja muzyków jako tych, którzy tworzą piękno muzyki.

W poniedziałek, 2 października o godzinie 18:00 w muzyczną podróż po Karpatach powiedzie nas muzycznymi górskimi szlakami ubogaconymi elementami folkloru cygańskiego, węgierskiego, słowackiego i bałkańskiego zespół Tekla Klebetnica. Grupa tworzy dość unikalne brzmienie poprzez połączenie dźwięku skrzypiec, akordeonu, klarnetu, kontrabasu i niepowtarzalnego instrumentu, jakim są cymbały węgierskie.

Nazwa zespołu – Tekla Klebetnica wywodzi się z gwary Śląska Cieszyńskiego i oznacza wiejską plotkarę.

Zespół koncertuje na całym świecie. Jest częstym gościem na festiwalach folkowych w Niemczech, Belgii, Szkocji, Francji, Mołdawii i USA. Występował również w Chinach, Australii i Nowej Zelandii.

Koncertowi towarzyszyć będzie od godziny 15:00 wystawa akordeonów marki SCANDALLI.

Organizatorem Międzynarodowego Dnia Muzyki jest Towarzystwo Muzyczne FERMATA w Sieradzu, przy współpracy z Państwową Szkołą Muzyczną I st. w Sieradzu. Od roku 2010 w organizacji koncertów pomaga finansowo Urząd Miasta Sieradza w ramach zadania nr 2 WZBOGACANIE ŻYCIA SIERADZAN POPRZEZ IMPREZY KULTURALNE. 

Patronat medialny nad przedsięwzięciem sprawować będzie rozgłośnia Nasze Radio.

Koncert odbędzie się 2 października 2023 r, o godzinie 18:00 w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Sieradzu przy ul. Jana Pawła II 48. Bilety – bezpłatne wejściówki można pobrać w sekretariacie szkoły od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 18:00. Liczba miejsc ograniczona. 

źródło: materiały organizatora