wersja testowa serwisu

Łódzkie na plus - podsumowanie tygodnia w skrócie

Łódzkie na plus - podsumowanie tygodnia w skrócie

Mamy wizję przyjaznego regionu

Województwo Łódzkie ma plan rozwoju na najbliższych 10 lat. Po wielu konsultacjach z ekspertami, samorządami, mieszkańcami, Sejmik przyjął Strategię Rozwoju Województwa Łódzkiego do 2030 r. 

Prace nad Strategią trwały blisko dwa lata. Nic dziwnego, jest to w końcu najważniejszy dla regionu dokumentem planistyczny, zawierający wizję, cele polityki regionalnej oraz działania niezbędne do ich osiągnięcia. Tymczasem, z uwagi na nowe rozdanie unijnych pieniędzy, konieczność transformacji energetycznej, a także pandemię i możliwość dodatkowego wsparcia finansowego z funduszu odbudowy, uwarunkowania i wyzwania, przed którymi staje region ciągle zmieniały się. Zarząd Województwa przeprowadził w związku z tym szereg konsultacji społecznych, rozpytywał ekspertów, samorządowców, mieszkańców regionu o uwagi do projektu dokumentu. Wiele ze zgłoszonych propozycji zostało uwzględnionych i powstał plan określający największe wyzwania dla regionu i sposoby na zmierzenie się z nimi.
- Wizja województwa łódzkiego to wizja dynamicznie i harmonijnie rozwijającego się regionu – mówi marszałek Grzegorz Schreiber. – Regionu przyjaznego rodzinom, wrażliwego na potrzeby seniorów, przyjaznego mieszkańcom w równej mierze miast, małych miasteczek i obszarów wiejskich. Wizja regionu wspierającego nowoczesną i innowacyjną gospodarkę. 

Ze Strategią można zapoznać się na stronie strategia.lodzkie.pl.

Zadbajmy o małą architekturę

W wizję regionu przyjaznego mieszkańcom i rozwijającego się w poszanowaniu dóbr kultury wpisuje się z pewnością ogłoszony przez Zarząd Województwa Łódzkiego konkurs na remont tzw. małej architektury zabytkowej. Chodzi o: kapliczki, krzyże przydrożne, figury, ale też pomniki, posągi, wodotryski, kolumny i inne obiekty architektury ogrodowej, wpisane do rejestru zabytków województwa łódzkiego lub gminnych ewidencji zabytków z obszaru województwa. 

O dotację na ich odnowienie czy uporządkowanie i zagospodarowanie jego otoczenia, sięgającą 20 tys. zł, może się starać w zasadzie każdy, ważne jest tylko, żeby na remont godzili się właściciele zabytku. Zbieranie wniosków trwa do 19 maja.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej:
https://lodzkie.pl/kultura/ochrona-zabytkow/dotacje.

Zbadaj się

Region przyjazny, to region dbający o swoich mieszkańców. W związku z tym Szpital Wojewódzki im. Kopernika w Łodzi zaprasza na bezpłatne konsultacje i badania lekarskie w ramach akcji profilaktyki onkologicznej. W trzy soboty: 22 i 29 maja oraz 12 czerwca będzie można uzyskać bezpłatną poradę z zakresu:
- chorób piersi
- chorób jelita grubego
- chorób nowotworowych żołądka
- nowotworów skóry (wraz z badaniem znamion skórnych)
- ginekologii onkologicznej (wraz z badaniem cytologicznym)
- zdrowego żywienia.

Panie w wieku 50+ zapraszamy na bezpłatną mammografię. Zapisy trwają od 14 maja pod numerem tel. 42 689 57 57 lub mailowo pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

W razie konieczności, uczestnicy akcji otrzymają w czasie konsultacji skierowania na dalsze badania.