Nowoczesne pociągi i pociąg do aktywności
Nowy tabor i debata nad planami sieci kolejowej w Łódzkiem. Świetna zabawa na piknikach i dofinansowanie wydarzeń sportowych. Wsparcie na aktywizację osób z niepełnosprawnościami, które przynosi znakomite korzyści. Przegląd ostatnich wydarzeń w Łódzkiem.
Kolejne nowoczesne pociągi dla mieszkańców
Łódzkie zamawia sześć kolejnych pociągów, by podróże po regionie były jeszcze bardziej komfortowe. Nowe, pojemne pojazdy zasilą tabor Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Pociągi mają pomieścić znacznie więcej pasażerów niż pojazdy wykorzystywane obecnie. Do dyspozycji podróżnych będzie też dodatkowa przestrzeń do transportu rowerów. Składy zostaną dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na zakup pociągów samorząd Województwa Łódzkiego zabezpieczył w budżecie niemal 320 mln złotych.
- Zamówienie zostanie sfinansowane zarówno ze środków z budżetu Województwa Łódzkiego, jak i funduszy unijnych, które wyniosą około 220 mln złotych – mówi Joanna Skrzydlewska, marszałek Województwa Łódzkiego.
Poza tymi sześcioma nowymi pociągami, Województwo Łódzkie będzie mogło w kolejnych latach zamówić dodatkowych 12 składów z tzw. prawa opcji. Pierwsze nowe pociągi wyjadą na tory województwa łódzkiego w 2026 roku.
Ważne rozmowy o kolei w Łódzkiem
A skoro powiększa się tabor, to specjaliści do spraw transportu, naukowcy i samorządowcy na Regionalnym Panelu Eksperckim tworzyli plany dotyczące rozwoju Zintegrowanej Sieci Kolejowej w regionie na najbliższe lata. Wnioski warsztatów pozwolą stworzyć spójny, krajowy plan rozwoju Zintegrowanej Sieci Kolejowej. Ostateczny kształt dokumentu poznamy w 2026 roku.
Niepełnosprawność to nie bariera
Blisko 25 milionów złotych wsparcia z PFRON i budżetu województwa łódzkiego trafi w tym roku do Zakładów Aktywności Zawodowej w naszym regionie. To miejsca pracy dla osób z niepełnosprawnościami. W ZAZ-ach powstają rękodzieła, obrazy i ceramika. To także catering, usługi kosmetyczne, prace biurowe i sprzątanie. Dzięki dofinansowaniu 417 osób z całego województwa będzie mogło pracować, zarabiać pieniądze i kontynuować swoją zawodową i społeczną rehabilitację.
- Każdy człowiek, niezależnie od swoich niepełnosprawności ma prawo do podjęcia pracy, godnego życia i usamodzielnienia się – podkreślała Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa łódzkiego.
W województwie łódzkim działa 8 ZAZ-ów. W ZAZ „Dobry Start" przy ul. Wrześnieńskiej w Łodzi powstają rękodzieła. Jest pracownia malarska, pracownia pracy w drewnie, pracownia ceramiki i witraży. Wykonane tutaj rękodzieła można kupić w sklepie obok zakładu lub na stronie internetowej: https://www.artparadise.pl/. W „Zdrowej kuchni" w Jedliczach osoby z niepełnosprawnościami gotują i prowadzą gospodarstwo ekologiczne. W ZAZ przy ul. Gogola w Łodzi prowadzona jest m.in. działalność poligraficzna. W Wieruszowie jest m.in. dział ceramiczny. W ZAZ „Argenta" w Łodzi osoby z niepełnosprawnościami prowadzą pralnię i wykonują lekkie prace logistyczne. Rawa Mazowiecka to usługi kosmetyczne, a Tuszyn oferuje catering. W Skierniewicach powstała pracownia rzeczy różnych.
Skierniewice na sportowo – wystartowały 4 Pory Sportu w Łódzkiem!
Sportowa energia, świetna zabawa i zdrowa rywalizacja – rozpoczęły się 4 Pory Sportu w Łódzkiem. Jako pierwsze pokazały moc Skierniewice. Emocji nie brakowało ani na torze przeszkód, ani na trybunach. Dzieci, dorośli, całe rodziny – wszyscy bawili się znakomicie, korzystając z licznych atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Dmuchańce, tor przeszkód, malowanie twarzy, animacje sportowe – każdy znalazł coś dla siebie. W kolejnych tygodniach zobaczymy zmagania w Radomsku, Pabianicach, Piotrkowie Trybunalskim, Aleksandrowie Łódzkim i Wieruszowie.
Zbierz ekipę i dołącz do gry – 4 Pory Sportu w Łódzkiem to nie tylko rywalizacja, ale i świetna przygoda, wspólne emocje i nagrody. Dołączcie do zabawy! Zapisy: https://www.lodzkie.pl/4-pory-sportu
Razem dla Łódzkiego sportu
Basketmania, Puchar Świata w Nordic Walking, Akademickie Mistrzostwa Europy w Biegu na Orientację, sportowe półkolonie - m.in. takie imprezy będą zorganizowane jeszcze w tym roku dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego. Zarząd Województwa Łódzkiego rozdzielił 3,5 mln zł na wydarzenia sportowe, w tym na wydarzenia zgłoszone w ramach budżetu obywatelskiego województwa łódzkiego.
Planowane imprezy mają charakter masowy, ale również czysto sportowy. Będą więc wydarzenia biegowe, jak 65. Bieg Ulicami Sieradza, czy 14. Bieg Fabrykanta, ale też coś dla zwolenników sportów drużynowych: turnieje piłki ręcznej, koszykarek, a także Mistrzostwa Polski Kobiet w Rugby 7. Zaplanowano również zawody w strzelectwie sportowym, squashuczy regaty żeglarskie. Dzięki wsparciu z Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego możemy liczyć na wiele imprez biegowych, piłkarskich, halowych. Będzie Sportowy Dzień Dziecka w Sieradzu, Mini Łódzkie EURO 2025, a nawet zajęcia z nurkowania.
- Chcemy, żeby Łódzkie było sportowe, więc musimy organizować wydarzenia wyzwalające rywalizację, bo to one są kwintesencją sportu - mówi Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa łódzkiego.