wersja testowa serwisu

Łódzcy Terytorialsi podsumowali 2021 rok i snują plany na kolejny! Będzie następny batalion lekkiej piechoty - wybrano lokalizację

Łódzcy Terytorialsi podsumowali 2021 rok i snują plany na kolejny! Będzie następny batalion lekkiej piechoty - wybrano lokalizację
9 ŁBOT

Łódzcy Terytorialsi podsumowali swoje działania na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy 2021 roku. Ogrom zadań zrealizowanych przez żołnierzy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej koncentrował się przede wszystkim w walkę z COVID-19. Zresztą takowe działania prowadzone są niezmiennie od marca 2020 roku. Co jeszcze udało się zrealizować i jakie plany na właśnie rozpoczęty 2022 rok ma jednostka? 

W marcu 2020 roku żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej włączyli się w walkę z COVID-19. 

- Od tego momentu Terytorialsi każdego dnia realizują wiele zadań, których celem jest pomoc lokalnej społeczności. W 2021 roku żołnierze zajmowali się transportem butli z tlenem, materiałów medycznych do szpitali, żywności dla najbardziej potrzebujących. Działania prowadzone są i kontynuowane na terenie całego województwa łódzkiego. Żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej wraz z Wojskami Operacyjnymi wspierali punkty wymazowe. W ramach współpracy z Wojewódzką Stacją Ratownictwa Medycznego i Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego Terytorialsi tworzyli Mobilny Zespół Szczepienny. Cały czas wspierają także szpital tymczasowy w Łodzi. - wyjaśnia Małgorzata Glińska, rzecznik prasowy 9 ŁBOT.

Podczas realizacji zadań wspierających Policję Terytorialsi monitorowali osoby objęte kwarantanną domową oraz oceniali ich potrzeby. W ramach tych działań sprawdzono 52 158 adresów na terenie województwa łódzkiego. Terytorialsi odwiedzają także mieszkańców Łódzkiego nie tylko by kontrolować, ale także wspierać, zwłaszcza kombatantów i osoby starsze.

- Pomagają w zaopatrzeniu w najpotrzebniejsze artykuły i leki, dotarciu do lekarza i na szczepienia - dodaje Glińska.

Żołnierze WOT chętnie wspierają także idee krwiodawstwa. Jak podkreślają misją każdego mundurowego jest obrona i wsparcie lokalnych społeczności, a oddając krew można ją realizować w praktyce, bo krew = życie. W 2021 roku Terytorialsi oddali blisko 4300 litrów krwi i osocza. Łącznie było blisko 9700 donacji tego bezcennego leku!

- Łącznie, żołnierze z łódzkiej brygady oddali w ramach operacji „Trwała Odporność" w 2021 roku 181,25 litrów krwi i jej składników - doszczegółowia Małgorzata Glińska.

Podsumowując miniony rok rzeczniczka mówi też o innych liczbach, tych dotyczących szkoleń i liczebności szeregów jednostki. 2021 roku odbyło się sześć przysiąg wojskowych, a szeregi 9 ŁBOT poszerzyły się o blisko 430 Terytorialsów. Równocześnie w 2021 roku trwał nabór nowych kandydatów do terytorialnej służby wojskowej oraz szkolenia poligonowe i przeciwkryzysowe dla żołnierzy.

- W 2022 roku łódzka brygada kontynuuje zaangażowanie w działania związane z walką z pandemią oraz udział w operacji pk. „Silne Wsparcie". Ważnym obszarem w działalności 9ŁBOT będzie rozwijanie potencjału i struktur poprzez utworzenie trzeciego batalionu lekkiej piechoty (93blp), którego planowanym miejscem stacjonowania będzie Łask - dodaje rzeczniczka łódzkiej jednostki.