Kwiaty i znicze złożone na grobie Nieznanego Żołnierza. Uczczono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

154643255_741864566534330_1554446055200331539_o

W przededniu 1 marca- Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych*, w Kościele św. Mikołaja Biskupa w Warcie odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych*. Po niej Burmistrz Warty Krystian Krogulecki wraz z Przewodniczącym Rady Grzegorzem Kopackim oraz przedstawicielami Zgromadzenia Mężczyzn św. Józefa złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie Nieznanego Żołnierza. 

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku. 

Żołnierze Wyklęci byli to żołnierze niezłomni niepodległościowego podziemia, powstańcy XX wieku, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej struktur Związkowi Sowieckiemu. Szacuje się, że w ich szeregach było ok.120-180 tysięcy młodych, uzbrojonych ludzi. Działania wszystkich grup żołnierzy wyklętych wymierzone były głównie przeciwko placówkom Urzędu Bezpieczeństwa, Milicji Obywatelskiej i organom bezpieczeństwa wewnętrznego, gdyż były to instytucje wcielające w życie nowy komunistyczny system i prześladujące wszystkich, którzy odważyli się na jego krytykę. Wysiłek i poświęcenie Żołnierzy Wyklętych był wielki, często była to danina krwi, katusze, więzienne kaźnie, zmarnowane zdrowie, życie, zerwane więzi rodzinne, utrata czci, prześladowania dzieci i całych rodzin. Szacuje się, że w walkach zginęło ok. 9 tysięcy i podobna liczba została zakatowana w więzieniach lub zamordowana w nieznanych okolicznościach. 

Wielu z nich może być i dla nas i dla młodzieży bohaterami. Wystarczy wymienić nazwiska: gen. Augusta Emila Fildorfa Nila, rotmistrza Witolda Pileckiego, Danutę Siedzikównę Inkę, Zygmunta Szyndzielarza „Łupaszkę" czy znakomitego historyka Pawła Jasienicę . To z ich postawy możemy czerpać siły i mieć nadzieję, że warto nawet w sytuacjach beznadziejnych „zachować się jak trzeba", bo to daje sens naszemu człowieczeństwu. 

Cześć i chwała Bohaterom!

Źródło: Gmina Warta