Kolejny apel prezydenta i wójta o przebudowę ul. Wojska Polskiego

Zrzut-ekranu-2024-01-4-o-09.17.10
fot. UM Sieradz

Miasto Sieradz oraz Gmina Sieradz wspólnie kolejny już raz apelują do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o jak najszybszą przebudowę ul. Wojska Polskiego

- Wielokrotnie zwracaliśmy się do GDDKiA z prośbą o wybudowanie w ciągu DK 83, od strony miasta do Charłupi Małej ścieżki rowerowej. Niestety za każdym razem dostawaliśmy odpowiedź, że zarządca nie planuje takiej inwestycji. 30 grudnia doszło do kolejnej tragedii, zginęła 56-letnia kobieta. Dzisiaj więc ponownie, w imieniu mieszkańców Sieradza i Gminy Sieradz, zwracamy się z prośbą do Generalnej Dyrekcji o wybudowanie jak najszybciej bezpiecznej drogi dla rowerów ale i pieszych - mówią Paweł Osiewała, prezydent Sieradza i Jarosław Kaźmierczak, wójt Gminy Sieradz.

Niestety do tej pory rejon GDDKiA w Sieradzu tłumaczy się, że nie posiada własnych środków na remont, a inwestycje infrastrukturalne na drogach krajowych są finansowane centralnie. - Obecnie w pierwszej kolejności realizowane są inwestycje mające kluczowe znaczenie dla sieci transportowej kraju, tj. autostrady, drogi ekspresowe i obwodnice miejscowości - można przeczytać w odpowiedzi na apel Miasta z... grudnia 2022 r.

- Za kilka lat część odcinka ul. Wojska Polskiego, w związku z budową szybkiej kolei będzie przebudowane i na tym fragmencie powstanie ścieżka dla rowerów i chodnik dla pieszych. My nie chcemy jednak czekać tak długo. DK83 jest arterią komunikacyjną, która łączy miasto z gminą Sieradz. Mówię tu chociażby o takich miejscowościach, jak Charłupia Mała, Dzigorzew, czy dalej Biskupice. W samym Sieradzu przy tej drodze jest firma Scanfil zatrudniająca tysiąc osób, a są perspektywy rozwoju. Dlatego chcemy po raz kolejny zawalczyć o przebudowę tego odcinka i ścieżkę rowerową. Trzeba tu zadbać pilnie o bezpieczeństwo - podkreśla prezydent.

- My występowaliśmy o przebudowę tej drogi do łódzkiego oddziału GDDKiA kilkukrotnie. W odpowiedzi przeczytaliśmy między innymi, że ostatnie badania wykonywane co ciekawe w okresie ograniczeń z tytułu Covid19 wykazały, że ruch jest na Wojska Polskiego niewielki i droga nie kwalifikuje się do szybkiej przebudowy. Nie zgadzamy się z tym i będziemy wspólnie z panem prezydentem Sieradza interweniowali o szybszą reakcję drogowców i przebudowę Wojska Polskiego przy uwzględnieniu budowy ścieżki rowerowej oraz chodnika - wtóruje Jarosław Kaźmierczak.

Ostatnie, przywoływane przez wójta badania (2020/21) wskazują na ruch rzędu 5,5 tys. pojazdów na dobę. Jak duży jest jednak ruch na ul. Wojska Polskiego wie każdy, który choć raz jechał tą drogą.

Zarówno Miasto i Gmina, chcą w walkę o przebudowę DK83 zaangażować również Dorotę Ryl, sieradzankę, która jest od niedawna Wojewodą Łódzką.

Źródło: UM Sieradz