Elektromobilność. Wyzwanie dla przyszłości wyzwaniem dla Błaszek

I

Rynek elektromobilności jest segmentem bardzo szybko rosnącym, który pozwala na stosunkowo szybkie wykreowanie nowych rozwiązań i wypromowanie nowych podmiotów. Jednocześnie wraz z rozwojem elektromobilności można oczekiwać uregulowań na poziomie UE, które będą faworyzować napędy elektryczne kosztem silników spalinowych oczekuje się, że naj-później do 2020 roku pojawią się regulacje unijne, które uczynią z pojazdów elektrycznych (także z hybryd typu plug-in) realną alternatywę dla pojazdów spalinowych. Dlatego Gmina Błaszki chce wyjść naprzeciw wyzwaniom cywilizacyjnym i wykorzystać szansę dotacji na elementy infrastruktury służącej elektromobilności.

Jak pokazują doświadczenia krajów Europy Zachodniej elektryczne rowery, hulajnogi, samochody, autobusy stały się w ciągu kilku ostatnich lat widokiem powszechnym. W wielu miastach Polski widok elektrycznego roweru czy hulajnogi nikogo już nie dziwi. Są to pojazdy niezwykle wygodne nie tylko dla osób starszych, ale wszystkich użytkowników ruchu. Podróż jest łatwiejsza i to, dlatego pojazdy te zastępują podróż tradycyjnym samochodem czy transportem zbiorowym. Jednak na zmiany te należy się przygotować. Aby pojazdy te stały się powszechne, infrastruktura gminna powinna zostać przygotowana w sposób przemyślany. Chodzi głównie o bezpieczeństwo użytkowników. Dlatego też należy przygotować wydzielone miejsca postojowe, ścieżki rowerowe, miejsca przechowywania i ładowania tych pojazdów. Ważne też, aby do ładowania używać odnawialnych źródeł energii, aby chronić nasze unikalne środowisko.

Wychodząc naprzeciw zmieniającego się świata oraz wyzwaniom jakie stawia przed nami cywilizacja, Gmina Błaszki chcę sprostać tym oczekiwaniom oraz wesprzeć mieszkańców we wdrażaniu nowych przyjaznych dla środowiska rozwiązań tak aby dać szanse każdemu mieszkańcowi naszej gminy wyjść naprzeciw wymaganiom współczesnego świata. Z punktu widzenia rozwoju przemysłu elektromobilności kluczowe jest stworzenie wiarygodnej perspektywy, która uzasadni ponoszenie przez polskich producentów dodatkowych nakładów na rozwój działalności. Taką perspektywę daje m.in. wskazane wyżej wprowadzenie instrumentów stymulujących popyt na pojazdy elektryczne. Stymulowanie popytu oraz budowa infrastruktury nie wystarczą jednak do rozwoju przemysłu elektromobilności w naszym kraju. Władze Gminy chciałyby włączyć w proces tworzenia strategii mieszkańców. Już niebawem będą organizowane spotkania na których omówione zostaną szanse jakie daje nam elektromobilność oraz możliwości wykorzystywania jej w takiej gminie jak Błaszki. Liczymy na zainteresowanie i wsparcie mieszkańców w realizacji strategii.