Dzień pamięci poległych sieradzan

Dzień pamięci poległych Sieradzan
fot. UM Sieradz

20 stycznia 2023 r. w Sieradzu odbyły się uroczystości poświęcone poległym sieradzanom podczas II wojny Światowej.

Uroczystości rozpoczęły się od odsłonięcie tablicy upamiętniające likwidację getta w Sieradzu oraz wywózkę sieradzkich Żydów do obozu koncentracyjnego w Chełmnie nad Nerem. Tablica umieszczona została na Bramie przy Kościele św. Stanisława Kostki, gdzie w 24 sierpnia 1942 roku byli trzymania przez pięć dni. 

Pod ścianą memorialną przy Bazylice Mniejszej nastąpiło upamiętnienie poległych Sieradzan podczas nalotu lotnictwa radzieckiego w 1945 roku, gdzie delegacje złożyły kwiaty oraz zapaliły światełko pamięci. W wyniku bombardowania Sieradza zginęło ponad stu sieradzan, a drugie tyle było rannych.

A o to krótki opis wydarzeń z 1945 roku:
20 stycznia 1945 r. był jednym z najsmutniejszych dni w historii Sieradza. Co gorsza nic nie zwiastowało, że w praktycznie opuszczonym przez niemieckich żołnierzy mieście, może dojść do tragedii. Niemcy obecni byli jedynie na wzgórzu zamkowym, dworcu kolejowym a w ogrodzie sióstr Urszulanek stacjonowało działo przeciwlotnicze. Rankiem na niebie nad Sieradzem pojawiły się radzieckie samoloty, z których jeden został zestrzelony. Mimo porannej potyczki na niebie większość sieradzan czuła, że dla nich wojna jest już skończona. Jak się okazało poranne wydarzenia miały przynieść swoje konsekwencje. Radziecki pilot z trafionego przez Niemców samolotu wprawdzie zdołał wyskoczyć na spadochronie i wylądować gdzieś w pobliżu mostu kolejowego, ale tam jednak został zakłuty bagnetami przez niemieckich żołnierzy. Chwilę po godzinie 15 nad Sieradzem pojawiły się samoloty z charakterystyczną czerwoną gwiazdą na skrzydłach. Kilka minut później rozpoczęło się bombardowanie bezbronnego miasta. Była to najprawdopodobniej zemsta za zamordowanie pilota. Od radzieckich bomb zginęło przeszło 100 sieradzan. Ponad 200 odniosło rany. W wyniku nalotu zburzonych zostało też kilka domów przy Rycerskiej, Zamkowej, Warszawskiej i w Rynku. Trzy dni później żołnierze 3. Armii Gwardyjskiej z 1. Frontu Ukraińskiego wkroczyli do zniszczonego Sieradza.


Zakończeniem uroczystości była eucharystia w Bazylice Mniejszej oraz koncert "Tych miasteczek już nie ma" w wykonaniu: Małgorzaty Kalińskiej, Agnieszki Grejnert, Arkadiusza Anyszka oraz Bogny Dulińskiej.

Źródło: UM Sieradz