Dodatek węglowy: "Polacy mogą spodziewać się w najbliższym czasie wypłat na swoje konta" poinformowało ministerstwo

pieniadz4
Pixabay

Polacy ubiegający się o dodatek węglowy mogą spodziewać się w najbliższym czasie wypłat na swoje konta. Środki na ten cel zostały już przekazane wojewodom, poinformowało w środę popołudniu Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Apelujemy do samorządów o ich sprawną dystrybucję - dodał resort.

Jak podaje ministerstwo, przekazana pierwsza transza środków na dodatek węglowy wynosi 9,5 mld zł. 

- Pieniądze będą przesyłane do gmin niezwłocznie po ich zaksięgowaniu na kontach Urzędów Wojewódzkich. Samorządy muszą teraz uruchomić procedury, mające na celu jak najszybszą dystrybucję pieniędzy - podał resort.

Już teraz wiadomo, że nie wszyscy otrzymają pieniądze w najbliższych dniach czy tygodniach. Powód? 9,5 miliarda złotych dziś przekazane do wojewódzkich samorządów to nieco ponad połowa tego co potrzeba. Jak podaje RMF24, polscy wojewodowie, łącznie złożyli zapotrzebowanie na blisko 16 miliardów zł. W tej chwili nie jest jasne, kiedy zostanie przelana kolejna transza środków na ten cel.

Jednorazowy dodatek węglowy w wysokości 3 000 zł to kwota jaką otrzymają właściciele gospodarstw domowych, których wnioski zostały pozytywnie rozpatrzone.

Dodatek przysługuje gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego.

Warunkiem otrzymania dodatku jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Osoby, które chcą jeszcze złożyć wnioski o dodatek węglowy mają na to czas do 30 listopada 2022 r.