wersja testowa serwisu

Co zrobić z choinką po świętach? Urząd Miasta Sieradz oferuje pomoc

aktualnosci_f763308df1b5877f29e78fee110f763b_view2

Powoli żegnamy się ze świętami Bożego Narodzenia, a to znaczy dla wielu z nas również pożegnanie tradycyjnego świątecznego drzewka – popularnej choinki. Te sztuczne powędrują na kilka miesięcy do piwnicy lub schowków, żywe trzeba poddać utylizacji, albo najlepiej ponownemu wykorzystaniu.

To ostatnie możliwe jest jedynie kiedy kupiona choinka od początku hodowana była w donicy. Daje to zdecydowanie większą gwarancję, że drzewko nie będzie chorowało i się przyjmie. Można również wykorzystać gałęzie choinki, która już nie będzie spełniała swojej roli okładając nimi inne rośliny, tak, żeby uchronić je przed skutkami chłodu. O ile od początku choinka stała np. na balkonie lub przed domem, łatwiej o dłuższy jej życie. Jeśli jednak jesteśmy zmuszeni wyrzucić choinkę, która zdecydowanie gubi już igły i bombki warto zrobić to zgodnie z harmonogramem. Po konsultacjach, przede wszystkim z Sieradzką Spółdzielnią Mieszkaniową, która wskazała, że największy problem z podrzucaniem choinek pod wiaty śmietnikowe dotyczy przełomu stycznia i lutego, Urząd Miasta Sieradza ustalił harmonogram ich odbioru.

Urząd Miasta Sieradza informuje, iż mieszkańcy Sieradza mają możliwość pozbycia się żywych choinek. Choinka przed wyrzuceniem powinna zostać pozbawiona wszelkich ozdób oraz doniczki czy stojaka

W ten sposób przygotowaną choinkę mieszkańcy zabudowy wielorodzinnej mogą wystawić obok wiaty śmietnikowej w dniach 05-08.02.2022 r.
Zostaną one odebrane przez Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o. o. odpowiednio:
- w sektorze I w dniu 09.02.2022 r. (środa),
- w sektorze II w dniu 10.02.2022 r. (czwartek).

W przypadku zabudowy jednorodzinnej mieszkańcy mogą umieścić choinkę w brązowym pojemniku przeznaczonym na odpady biodegradowalne. Konieczne jest wtedy pocięcie jej na mniejsze części.

Przypominamy, iż istnieje również możliwość dostarczenia choinki do:
- Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Dzigorzewskiej 4 w Sieradzu, który jest czynny w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach 7 – 18 oraz w soboty w godzinach 7 –15,
- do mobilnych punktów zbierania odpadów zielonych, które dla każdego rejonu zostaną uruchomione od marca 2022 r.

źródło: UM Sieradz