"Bezpieczne Ferie 2024" - policjanci z wizytą na półkoloniach w sieradzkiej "dziesiątce"

259-187541
fot. KPP Sieradz

W ramach działań „Bezpieczne ferie" policjanci spotkali się z dziećmi wypoczywającymi na półkoloniach w Szkole Podstawowej nr 10 w Sieradzu. Funkcjonariusze zaoferowali najmłodszym cenną lekcję policyjnej profilaktyki, poruszając wiele zagadnień dotyczących bezpiecznych zachowań podczas zimowego wypoczynku.

Uczniowie klas młodszych sieradzkiej „dziesiątki" korzystający z bogatej oferty zajęć półkolonijnych, mieli okazję wysłuchać wielu wskazówek policjantów, jak bezpiecznie spędzać wolny czas podczas ferii zimowych. Funkcjonariusze przypominali, aby podczas odpoczynku i beztroskiej zabawy, nie zapominali o czyhających zagrożeniach. Policjanci omówili zasady prawidłowego przechodzenia przez jezdnię, uświadamiali jak ważne jest noszenie odblasków. Mogą to być elementy doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Podkreślali, aby umieszczać je w miejscu widocznym dla innych uczestników ruchu, szczególnie kierowców. Funkcjonariusze przypomnieli najmłodszym zasady bezpiecznego wypoczynku w domu. Szczególnie podkreślono, aby nie otwierać drzwi nieznajomym, nie wpuszczać do mieszkania obcych osób. Policjantki poruszyły również temat bezpieczeństwa w sieci. Mówiły o zagrożeniach, które mogą być związane z niewłaściwym korzystaniem z Internetu. Podkreśliły jak istotna jest zasada ograniczonego zaufania, ochrona swoich danych i swojej prywatności. Szczególną uwagę zwrócono jak niebezpieczne jest zawieranie znajomości i nawiązywanie kontaktów z osobami poznanymi w Internecie, zgodnie z zasadą – „Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie monitora" Policjantki uczuliły dzieci na treści jakie zamieszczają - ,,Internet nie zapomina - co raz w nim umieścisz pozostaje w sieci".

Mundurowi przestrzegali dzieci przed kontaktami z bezpańskimi psami, które choć miłe i spokojne mogą być niebezpieczne i dotkliwie pogryźć. Uczulali dzieci, że nie wolno podchodzić do zwierzęcia, które nie ucieka przed nimi, nie wolno go głaskać lub drażnić w jakikolwiek sposób. Policjanci instruowali jak zachować się w razie kontaktu z psem oraz prezentowali postawę żółwia, którą należy przyjąć, aby zminimalizować skutki ewentualnego ataku. Wszystkie dzieci otrzymały od policjantów tematyczne malowanki.

Źródło: KPP Sieradz