Będą fotograficzne naloty nad Sieradzem. Ogłoszono przetarg

aktualnosci_7a38616b49711d4f844a9fe4a8c85f00_view2
fot. UM Sieradz

W kwietniu 2020 r. Sieradz pierwszy raz w swojej historii został tak dokładnie sfotografowany z powietrza. W wyniku lotów prowadzonych nad miastem, wykonano wówczas około 15 tys. zdjęć. Po trzech latach przyszedł czas na wykonanie nowych fotografii, map i planów

Urząd Miasta Sieradza ogłosił właśnie przetarg na zrealizowanie tej usługi. Przedmiotem zamówienia jest wykonanie pionowych i ukośnych zdjęć lotniczych, skaningu laserowego wraz z opracowaniem ortofotomapy, fotoplanów ukośnych, modelu 3D oraz serwisu internetowego do publikacji danych.

Wyniki nalotów fotograficznych z 2020 r. można oglądać (i z nich korzystać) na stronie - Sieradz 3D. Miasto można oglądać nie tylko z góry, ale również z kilku stron, a także jako model 3D. Na mapie naniesiona jest również infrstruktura techniczna, dzięki czemu można m.in. sprawdzić, jak przebiega sieć gazowa czy wodociągowa, ale sprawdzić również nasłonecznienie dachu czy ruch słońca w określonych porach dnia i roku.

Ukośne ortofotomapy miast powstają poprzez wykonanie kilkunastu tysięcy zdjęć lotniczych w czterech podstawowych kierunkach świata pod kątem około 45 stopni. Specjalistyczny zestaw kilku kamer jednocześnie wykonuje zdjęcia ukośne i pionowe. Dodatkowo cała powierzchnia terenu jak i budynki czy drzewa na nim się znajdujące będą zeskanowane laserem.

Dzięki nowym zdjęciom i mapom będzie można zobaczyć, jaki zmiany zaszły w ostatnich latach w Sieradzu.

Termin składania ofert mija w najbliższy piątek, 17 marca.

Źródło: UM Sieradz