Łask: Ważny apel Powiatowego Lekarza Weterynarii do mieszkańców regionu! To musisz wiedzieć

Łask: Ważny apel Powiatowego Lekarza Weterynarii do mieszkańców regionu! To musisz wiedzieć
PIW

Nie milkną echa tragicznych wydarzeń z ubiegłego czwartku, kiedy to 18-latka została dotkliwie pogryziona przez sforę agresywnych psów. Powiatowy Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców regionu o zgłaszanie przypadków zarówno błąkających się psów, jak i pogryzień. Z kolei policja przypomina co zrobić w przypadku kontaktu z czworonogiem, który wykazuje wobec nas agresywne zachowania.

- W związku z tragicznym zdarzeniem pokąsania człowieka przez sforę psów w dniu 26 maja 2022 roku w miejscowości Mikołajówek - Kopyść gmina Łask, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łasku prosi o przekazywanie informacji o podejrzanych psach błąkających się w okolicy miejsc zamieszkania. Informacje te prosimy kierować do władz miast i gmin, policji, straży pożarnej, najbliższej lecznicy dla zwierząt i Powiatowego Lekarza Weterynarii. Każde pogryzienie człowieka i zwierząt gospodarskich przez dzikie zwierzęta należy zgłaszać do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Łasku - czytamy w komunikacie wystosowanym do mieszkańców powiatu łaskiego.

PRZECZYTAJ >>> Łask: Wataha 13 psów pod obserwacją! Dlaczego zaatakowały? Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie pogryzienia 18-latki

Ponadto służby weterynaryjne PIW dodają, by pod żadnym pozorem nie dotykać i nie głaskach bezdomnych psów. W komunikacie, który jest dostępny w poniższym załączniku wskazane są również objawy wścieklizny. Zaliczane są do nich między innymi: zmienne zachowanie, agresja, apatia, ślinotok, zauważalne rozszerzenie źrenic, brak apetytu, mdłości, wymioty.

Nazwa pliku: Komunikat_17
Rozmiar pliku: 200 kb
Pobierz plik

Z kolei policja na kanwie tragicznych wydarzeń z 26 maja opublikowała informacje, co robić, gdy dochodzi do ataku psa. Przede wszystkim jak rozpoznać zagrożenie? Agresywny pies wysyła znaki ostrzegawcze należą do nich takie zachowania jak:

• zjeżona sierść,
• położone uszy,
• sztywne nogi,
• uniesiony ogon,
• pies warczy, szczeka, pokazuje zęby, skacze dookoła osoby, którą osacza.

Czego nie robić aby nie rozdrażnić psa?

  • nie uciekaj! Pies traktuje uciekającą osobę jak potencjalną ofiarę i nawet jeśli nie „planował" ataku, Twoje zachowanie może go do niego sprowokować
  • nie odwracaj się plecami! Stojąc tyłem nie widzisz jak zachowuje się pies oraz narażasz się na to, że zaatakuje Cię on od strony pleców i powali na ziemię
  • nie szarp się! Szarpiąc się pogłębisz ewentualne obrażenia, dodatkowo pobudzasz psa.


CZYTAJ >>> Cztery agresywne psy już zostały złapane, trafiły do Wojtyszek. Obława na zdziczałą sforę trwa!

Co możemy zrobić by zminimalizować obrażenia i ocalić swoje zdrowie. Jak się zachować?

  • stań nieruchomo
  • jeśli to możliwe zasłoń się jakimś przedmiotem od psa na przykład plecakiem, kurtką nawiniętą na przedramieniu. Jeżeli jesteś w miejscu, gdzie w okolicy mogą znajdować się ludzie, wołaj o pomoc
  • postaraj się odwrócić uwagę psa na chwilę na przykład za pomocą intensywnych dźwięków, stukania przedmiotami (klucze, butelki). Możesz spróbować używać komend takich jak „stój', „waruj"
  • jeśli już staniemy w obliczu bezpośredniego ataku i nie mamy możliwości podjęcia żadnych działań natychmiast przybierzmy „pozycję żółwia" czyli:

- spleć dłonie do wewnątrz
- schowaj kciuki do środka
- załóż ręce na kark i zasłoń nimi uszy
- uklęknij
- przyciągnij głowę do kolan.