60-lecie Ludowego Zespołu Śpiewaczego "Jezioranki"

11690
fot. UM Warta

Ludowy Zespół Śpiewaczy "Jezioranki" z Jeziorska świętuje w tym roku swoje 60- lecie istnienia. Zespół powstał 13 sierpnia w 1964 roku. Jezioranki to 10 kobiet pełnych pasji, talentu i dobrej energii. Kochają śpiewać i dzielić się swoją pasją z innymi.

Ludowy Zespół Śpiewaczy "Jezioranki" działa przy Warckim Centrum Kultury. Od początku działalności kultywuje tradycję folkloru sieradzkiego, zarówno w piosenkach i strojach, jak i w obrzędach i zwyczajach. Najczęściej wykonuje swój program a'capella, często towarzyszy Jeziorankom kapela ludowa. Opiekunami Jezioranek są Małgorzata Dziurowicz-Kaszuba - etnograf i Wiktor Baranowski- dyrektor Warckiego Centrum Kultury.

Kiedy 13 sierpnia 1964 przy Radzie Klubu Rolnika w niewielkiej wsi Jeziorsko w gminie Warta zostaje powołany do życia zespół estradowy, nikt nie przypuszczał, że ta spontaniczna inicjatywa przetrwa kilka dekad opierając się skutecznie nie tylko aktualnie panującym modom ale i skomplikowanym zawirowaniom społeczno - politycznym. Pomysłodawcą i założycielem Zespołu jest Marian Krawczyk, który zostaje jego kierownikiem. Już 28 sierpnia 1964 zespół daje swój pierwszy występ na dożynkach gromadzkich w Jeziorsku a 12 października tego samego roku prezentuje się publicznie po raz drugi i przyjmuje nazwę „Jezioranka". Ówczesny skład Zespołu tworzy około 30 osób, część z nich stanowi grupę taneczną, którą kieruje Andrzej Wincior natomiast zespołem śpiewaczym dyryguje akordeonista Grzegorz Kunicki.

To fragmenty bogatej historii Jezioranek. Z okazji tego wyjątkowego jubileuszu Jezioranki wydały swoją płytę, która lada moment ujrzy światło dzienne. Aktualnie w zespole śpiewa 10 kobiet: Halina Spętana, Bożena Trocha, Halina Zdonek, Urszula Sitarek, Barbara Radom, Jadwiga Frątczak, Helena Burdelak, Elżbieta Kopacka, Danuta Szalek, Elżbieta Tłomakowska. Dodajmy, że w czerwcu tego roku na 58 Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą Zespół Śpiewaczy Jezioranki zajął 3 miejsce na 38 zespołów.

źródło: UM Warta