[ZDJĘCIA] Zakodowany „Jagiellończyk”. Liceum dołączyło do międzynarodowego grona Europejskiego Tygodnia Kodowania

I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Jegiellończyka w Sieradzu dołączyło do międzynarodowego grona uczestników Europejskiego Tygodnia Kodowania, trwającego od 5 do 20 października. Młodzież uczy się kodować, uczestnicząc w szeregu wydarzeń edukacyjnych.


„Od zarania dziejów wspólnie tworzyliśmy przedmioty, które zmieniały nasze życie, korzystając z kamienia, żelaza, papieru i ołówka. Dziś żyjemy w innej epoce, a rzeczywistość kształtujemy poprzez kodowanie. W różnych okresach występuje zapotrzebowanie na różne zawody i umiejętności. W trakcie Tygodnia Kodowania chcemy dać każdemu Europejczykowi możliwość odkrycia, ile radości może sprawić kodowanie. Nauczmy się kodować, by kształtować naszą przyszłość" – powiedział w odezwie do uczestników akcji Alessandro Bogliolo, lider zespołu 90 wolontariuszy pracujących przy Europejskim Tygodniu Kodowania.


Skoro kodowanie ma przynosić radość, to uczniowie „Jagiellończyka" zaczęli od zabawy. – Przez cztery godziny lekcyjne kolejne grupy klas pierwszych brały udział w zajęciach praktycznych pod hasłem „Bawimy się, kodując roboty", zorganizowanych na szkolnym holu. Chcieliśmy w ten sposób zachęcić młodzież do wejścia na kolejny etap kodowania, jakim są algorytmy – mówi Marlena Krukowska, nauczyciel matematyki i informatyki w I LO.


W algorytmikę i programowanie blokowe wprowadziły uczniów również gry planszowe oraz zabawy polegające na kodowaniu i rozkodowywaniu informacji z wykorzystaniem kodów QR i szyfru masońskiego. Młodzież ćwiczyła na zestawach zakupionych przez Radę Rodziców. Każdy taki zestaw pozwala na samodzielne zbudowanie kilku rodzajów robotów.


Udział w ETK to nie tylko rozwój umiejętności kodowania. – Ucząc zasad programowania, pokazujemy młodzieży, jak ważna jest praca w grupie, kreatywność i umiejętność reagowania na szybko zmieniającą się rzeczywistość. Inaczej mówiąc, programista to człowiek przedsiębiorczy, dlatego w zajęcia organizowane w ramach ETK włączyliśmy również lekcje przedsiębiorczości – wyjaśnia Jowita Królikowska, wicedyrektor szkoły.


Przed uczniami „Jagiellończyka" jeszcze sporo wydarzeń związanych z ETK. Jednym z nich będzie wyjazd na Politechnikę Łódzką, gdzie sieradzka młodzież weźmie udział w warsztatach m.in. z programowania i grafiki komputerowej. Zajęcia te, odbywające się pod hasłem „Informatyka bez granic", zaplanowano na 17 października.

Zobacz także

Ukradli kosmetyki z sieradzkiej galerii …

[ZDJĘCIA] Zespół Placówek Wychowania Poz…

[ZDJĘCIA] Oddział powiatowy Towarzystwa …

[ZDJĘCIA] Integracja na Festiwalu Piosen…

Niebezpiecznie w Sieradzu. Osobówka potr…

Trzeźwy - Bezpieczny Kierowca. Akcja pre…

XIV sesja Rady Powiatu Sieradzkiego w pr…

Przed nami II edycja Biegu Legionów Pols…

Za miesiąc rusza Poddębicka Liga Halowa…

Szachmaks. Za nami internetowy konkurs s…

Wybory do Sejmu i Senatu: Kto z mandatam…

[ZDJĘCIA] Uroczysty Dzień Edukacji Narod…

[ZDJĘCIA] Studenci Społecznej Akademii N…

Międzynarodowy Bieg Ptolemeusza. Kolejny…

[ZDJĘCIA] Niebezpieczny wypadek w Sierad…

Konsultacje ws. organizacji pozarządowyc…

[ZDJĘCIA] Powiatowy Dzień Edukacji Narod…

Wybory do Sejmu: Jak głosowano w naszym …