[ZDJĘCIA] Otwarcie bazy ratownictwa wodnego. To najlepszy obiekt w centralnej Polsce

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sieradzu dysponuje najlepszą bazą ratownictwa wodnego w centralnej Polsce. – To jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w kraju – powiedział nadbrygadier Jarosław Wlazłowski, Łódzki Komendant Wojewódzki PSP podczas oficjalnego otwarcia bazy.


Baza znajduje się w Ostrowie Warckim w gminie Warta, tuż obok portu jachtowego Jeziorsko. Jego rozwój, zapoczątkowany w 2014 roku, spowodował, że konieczne stało się zapewnienie bezpieczeństwa turystom, coraz liczniej korzystającym z rozrastającej się infrastruktury rekreacyjnej.


– Baza ratownictwa wodnego została wpisana w projekt zagospodarowania turystycznego rzeki Warty i zbiornika Jeziorsko w 2016 r. Obiekt będzie służył szkoleniu jednostek Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego PSP, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Państwowego Ratownictwa Medycznego w zakresie podstawowym i specjalistycznym, realizowanym przez grupy wodno-nurkowe – wyjaśnia st. bryg. Albert Romek, Komendant Powiatowy PSP w Sieradzu. W poniedziałek 30 września bazę oficjalnie oddano do użytku. – Patrzę na ten imponujący obiekt nie tylko jako wicestarosta, ale też jako mieszkanka powiatu i jestem spokojna o bezpieczeństwo turystów korzystających z Jeziorska – mówi Kazimiera Gotkowicz, wicestarosta sieradzki.


Działkę pod budowę bazy przekazał w 2016 r. starosta sieradzki. Rok później opracowano dokumentację projektową i uzbrojono teren we wszystkie potrzebne przyłącza. W 2017 zdążono również wylać fundamenty. W 2018 gotowy był budynek w stanie surowym zamkniętym, a prace wykończeniowe przeprowadzono w roku 2019.


Budynek bazy ratownictwa wodnego to dwukondygnacyjny obiekt o powierzchni użytkowej 458 m. kw. i kubaturze 2445 m sześc. Strażacy mają tu do dyspozycji 8 dwuosobowych sal socjalnych, zaplecze socjalne, salę wykładową i garaż dwustanowiskowy z pomieszczeniem technicznym.


Baza wyposażona jest w instalację wodno-kanalizacyjną, instalację elektryczną z zasilaniem fotowoltaicznym oraz instalację radiową z masztem antenowym. Jej budowa kosztowała nieco ponad 2 mln zł i została sfinansowana w 98 proc. z programu modernizacyjnego budżetu państwa. Pozostałe 2 proc. (39 tys. zł) to środki przekazane przez jednostki samorządowe powiatu sieradzkiego.

Zobacz zdjęcia:

Zobacz także

Ukradli kosmetyki z sieradzkiej galerii …

[ZDJĘCIA] Zespół Placówek Wychowania Poz…

[ZDJĘCIA] Oddział powiatowy Towarzystwa …

[ZDJĘCIA] Integracja na Festiwalu Piosen…

Niebezpiecznie w Sieradzu. Osobówka potr…

Trzeźwy - Bezpieczny Kierowca. Akcja pre…

XIV sesja Rady Powiatu Sieradzkiego w pr…

Przed nami II edycja Biegu Legionów Pols…

Za miesiąc rusza Poddębicka Liga Halowa…

Szachmaks. Za nami internetowy konkurs s…

Wybory do Sejmu i Senatu: Kto z mandatam…

[ZDJĘCIA] Uroczysty Dzień Edukacji Narod…

[ZDJĘCIA] Studenci Społecznej Akademii N…

Międzynarodowy Bieg Ptolemeusza. Kolejny…

[ZDJĘCIA] Niebezpieczny wypadek w Sierad…

Konsultacje ws. organizacji pozarządowyc…

[ZDJĘCIA] Powiatowy Dzień Edukacji Narod…

Wybory do Sejmu: Jak głosowano w naszym …