[ZDJĘCIA] Oddział powiatowy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci z medalem "Zasłużony dla Ziemi Sieradzkiej"

Sieradzki oddział powiatowy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci otrzymał medal „Zasłużony dla Ziemi Sieradzkiej". Ten honorowy tytuł przyznała Rada Powiatu Sieradzkiego, a odznaczenie wręczyli starosta Mariusz Bądzior i wicestarosta Kazimiera Gotkowicz.


Uchwała o nadaniu tytułu „Zasłużony dla Ziemi Sieradzkiej" została przyjęta na posiedzeniu Rady Powiatu Sieradzkiego 30 maja 2019 r. Medal odebrała prezes oddziału powiatowego TPD Urszula Świniarska podczas uroczystości z okazji 100-lecia działalności towarzystwa. Jubileusz świętowano w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Sieradzu.


– Organizacja powstała tuż po I wojnie światowej, czyli w bardzo trudnym momencie dziejów naszego kraju. W odrodzonej Polsce, poskładanej z fragmentów od ponad 100 lat należących do trzech zaborców, było mnóstwo dzieci pozbawionych rodzin, bezdomnych, chorych i kalekich. Aby objąć je jakąś opieką, w 1919 r. powołano Robotnicze Towarzystwo Przyjaciół Dzieci – mówi Urszula Świniarska. Z kolei po II wojnie utworzone zostało Chłopskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. W 1949 RTPD i ChTPD połączono w jeden organizm – TPD.


Na spotkaniu jubileuszowym pojawili się byli i obecni działacze towarzystwa, jego pracownicy oraz sympatycy. – W sposób szczególny pragniemy dziś uhonorować zasłużone osoby odznakami TPD, a także złożyć podziękowania instytucjom, urzędom i placówkom oświatowym za współpracę. Mamy szczęście, bo wokół towarzystwa zawsze gromadziły się osoby twórcze, kreatywne, kompetentne, poszukujące najlepszych rozwiązań, a przede wszystkim otwarte i wrażliwe na potrzeby dzieci – powiedziała Anna Fabrowska, wiceprezes stowarzyszenia w powiecie sieradzkim.


Przedstawicielom tych zaprzyjaźnionych instytucji kierownictwo TPD wręczyło pamiątkowe statuetki „Przyjaciel dziecka", przyznane właśnie z okazji 100-lecia. Otrzymało je m.in. Starostwo Powiatowe w Sieradzu oraz jednostki podległe Powiatu Sieradzkiego: Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Tomisławicach, Muzeum Okręgowe w Sieradzu i pięć sieradzkich powiatowych placówek oświatowych: Centrum Edukacji Zawodowej, I i II Liceum Ogólnokształcące oraz Zespoły Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 i 2.

Zobacz także

Czarodziejki skrzypiec w Ostrowie Wielko…

[ZDJĘCIA] Ciepły, listopadowy wieczór. J…

Remont nawierzchni dróg w Warcie. Nowy a…

Zjeżdżalnia, huśtawka, karuzela i inne. …

W hołdzie Sieradzkim Zakładnikom. 80. ro…

Kolejny sukces Środowiskowego Domu Samop…

Rusza zbiórka charytatywna "Widzew …

Zakończono remont pomieszczeń remizy OSP…

Rozbudowa sieci wodociągowej w miejscowo…

Szczególne jubileusze w Państwowej Szkol…

Zjazdy na drodze Glinno-Włyń. Ostatnia c…

[ZDJĘCIA] W hołdzie legionistom Józefa P…

[ZDJĘCIA] Wejście do Zespołu Placówek Wy…

80. rocznica rozstrzelania zakładników. …

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w S…

Barbórka na jazzowo w szkole muzycznej. …

[ZDJĘCIA] Malarstwo i rysunek Konrada Kn…

Polska Niepodległa. Zaproszenie na urocz…