Szkolenie z pomocy prawnej w sieradzkim DPS-ie

Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Sieradzu wzięli udział w szkoleniu z zakresu pomocy prawnej i edukacji prawnej. Prowadzili je fachowcy z Fundacji Młodzi Ludziom Borysław, która zapewnia poradnictwo w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej w Błaszkach, Warcie i Złoczewie.


Przypominamy, że punkty nieodpłatnej pomocy prawnej funkcjonują od 1 stycznia 2016 r. na podstawie ustawy z 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej. Zgodnie z jej przepisami (art. 8 ust. 1), „zadanie polegające na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej jest zadaniem zleconym z zakresu administracji rządowej realizowanym przez powiat".


W powiecie sieradzkim funkcjonuje pięć takich punktów: dwa w Sieradzu (w Starostwie Powiatowym i w internacie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1) oraz po jednym w terenowych szkołach ponadgimnazjalnych podległych Powiatowi, a więc w Błaszkach, Warcie i Złoczewie. Na prowadzenie trzech punktów w terenie konieczne jest przeprowadzenie konkursu. W tym roku wygrała go właśnie Fundacja Młodzi Ludziom Borysław. Z kolei prawników do dwóch punktów w Sieradzu wyznaczają: Okręgowa Izba Radców Prawnych w Łodzi i Okręgowa Rada Adwokacka w Łodzi.


W szkoleniu w DPS w Sieradzu uczestniczyła prezes fundacji Katarzyna Łuczyńska. Z mieszkańcami rozmawiał również adwokat Filip Iwaszkiewicz, który omówił zagrożenia wynikające z nieuczciwych praktyk rynkowych. Przybliżył również sposoby walki z nimi oraz możliwości skorzystania z nieodpłatnych porad prawnych znajdujących się w punktach na terenie Sieradza. Organizatorem szkolenia było sieradzkie Forum Młodych Ludowców.

Zobacz także

[ZDJĘCIA] Bursztynowa wystawa w muzeum

Przed nami VII koncert kolęd w Warcie. K…

Uwaga! Kwalifikacja wojskowa ruszy 24 lu…

Wiedza o prawie i samorządzie terytorial…

[ZDJĘCIA] Jubileusz 20-lecia STT „Przyja…

Matura zbliża się wielkimi krokami. Uczn…

[ZDJĘCIA] W poszukiwaniu dobrej formy. W…

Kronikarki z PTTK. Sieradzki oddział chc…

Tragiczny wypadek w Biskupicach. Ciężaró…

Ferie z sieradzkim MOSiR zakończone

Szansa na remont mostu w Chojnem. Powiat…

Dachowanie auta w Sieradzu. Kierowca mia…

Uwaga na fałszywe SMS-y dot. zaległości …

Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej. Jutr…

23 stycznia 1945. Rocznica wyzwolenia Bł…

Stypendia sportowe. Rusza nabór wniosków

W hołdzie powstańcom styczniowym. Upamię…

Przedszkoliada po sieradzku już 1 lutego