Błaszki: Zabytki mają wsparcie od gminy

Jednak jest wsparcie dla zabytków z kasy gminy Błaszki i do tego jeszcze w tym roku. Dwa zabytki z terenu gminy otrzymają wsparcie, każdy po 25 tys. złotych.


To pierwszy taki przypadek w naszej gminie, gdy starania właścicieli zabytków są zauważone na szczeblu lokalnym. Nagły zwrot akcji nastąpił na ostatniej Sesji Rady Miejskiej w Błaszkach, kiedy to radni za namową burmistrza zwiększyli środki dostępne w tegorocznym budżecie z przeznaczeniem na ratowanie zabytków z 15 do 50 tysięcy. Dofinansowanie otrzymał remontowany już kościół św. Anny w Błaszkach i dokumentacja projektowa remontu kościoła św. Marii Magdaleny w Kalinowej. Trzeba wszystkim pogratulować, bo to historyczny moment, jednakowo ważny zarówno dla zarządzających zabytkami, jak i władz gminnych.


Podsumowując drogę dojścia do takiej sytuacji, koniecznie trzeba wspomnieć, że pierwsze przymiarki do przyjęcia odpowiedniego prawa przez gminę umożliwiającego wsparcie zabytków forsowane było przez burmistrza jeszcze w 2015 roku. Drugie podejście już udane przeprowadzone było w roku 2016. Wtedy też na rok kolejny tj. 2017 nieśmiało zabezpieczono w budżecie gminnym 20 tys. złotych, ale wtedy niestety żaden wniosek do Urzędu nie wpłynął i w planach na rok 2018...zmniejszono pulę środków do 15 tys. zł. Jeszcze na początku obecnego roku wprawdzie wpłynął jeden wniosek o dofinansowanie remontu kościoła w Błaszkach, ale na kwotę dużo wyższą niż dostępnie środki i na długo sprawa była zablokowana. Ponieważ jednak do Urzędu jeszcze w sierpniu wpłynął kolejny wniosek z Kalinowej, temat wyraźnie odżył. Po dziesiątkach rozmów pomiędzy stronami, radnymi i urzędnikami – udało się wypracować rozwiązanie, które zostało przez wszystkich zaakceptowane. To dobrze, bo zabytki są nie tylko świadectwem historii i widocznym elementem krajobrazu, ale, zwłaszcza kościoły, miejscem spotkań i kształtowania pozytywnych postaw duchowych. Po tak szczęśliwym finale można mieć ostrożną nadzieję, że za tym ruchem gminy wobec zabytków pójdzie jeszcze mocniejsze wsparcie w latach kolejnych, bo zabytki tego potrzebują.

Zobacz także

Maciej Maciejczak zwycięzcą 3. edycji Th…

Gmina Burzenin: Dzień Kobiet pełen czaró…

Skończyłeś szkołę rolniczą w Wojsławicac…

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy …

Rocznica śmierci kpr. Góralczyka. Złożon…

Spotkanie w sprawie przebiegu Kolei Duży…

[ZDJĘCIA] Karnawałowy koncert nauczyciel…

Tragiczne wieści ze szpitala. Nie żyje W…

Działania służb związane z utylizacją w …

Za nami III Halowe Otwarte Mistrzostwa S…

Kolejni pijani kierowcy zatrzymani. Reko…

Brązowa medalistka ubiegłorocznych Mistr…

Uczennica sieradzkiego I LO zwyciężyła w…

Gość ze stowarzyszenia Mundus. Enrique M…

ZSP nr 1 w Sieradzu: „Zawodowcy w Łódzki…

[WIDEO] Atak na Wicemarszałka Andrzeja G…

WAŻNE: Wirus ptasiej grypy w gminie Błas…

Gmina Błaszki wzbogaciła się o nowy ręba…